Wykop studni głębinowej – jaką wiertnicę wybrać?

Studnia na własnej działce bardzo przyda się na etapie budowy domu oraz pozwoli obniżyć późniejsze koszty eksploatacji. Zanim wybierzemy metodę tworzenia studni, musimy upewnić się, jakie warstwy wodonośne występują i na jakiej są głębokości. Pomoże to także przy wyborze odpowiedniej wiertnicy.

Jak działa wiertnica do studni?

Wiertnice, którymi wykonuje się studnie głębinowe, budową przypominają te geotechniczne, a znajdziecie je w ofercie Staltechnika. Ich podstawowe elementy to rama nośna, maszt, sinik spalinowy i pompa hydrauliczna. Taką maszynę wyposaża się dodatkowo w urządzenia niezbędne do wywiercenia otworu głębinowego. Do takich urządzeń należy m.in. zacisk oraz wciągarka. Za pomocą wciągarki wprowadzamy szlamówkę do poziomu urobku. Tam rola wciągarki jest już ograniczona tylko do opuszczania liny w głąb odwiertu. Dzięki mocnym silnikom diesla, jakie posiadają wiertnice, zapewniony zostaje stabilny napęd pompy hydraulicznej i możliwe jest zasilenie wszystkich urządzeń wmontowanych w maszynę. Jest to ważne dlatego, że pozwala uzyskać takie parametry maszyny, jakie chcemy, np. wysoki moment obrotowy, odpowiednia siła zacisku czy duża siła pchająca i wyrywająca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertnicy?

Sprawdzając ofertę Staltechniki, możemy dobrać wiertnicę do konkretnych potrzeb. Na początek zwróćmy uwagę na średnicę świdra. Do wykopu słupków i studni średnica powinna być znacznie większa niż np. do prac ogrodowych. Ważna jest tu także ilość skrętów. Im dłuższy świder, tym dłuższe wykopy uzyskamy, jednak będzie on musiał pokonywać większy opór w trakcie wiercenia. Duże znaczenie ma tu również ergonomia wiertnicy. Najlepszy model to taki, którym łatwo się operuje i nie przenosi dużych drgań. Ponadto spalinowe modele wiertnic będą dużo wytrzymalsze i odpowiednie na różne rodzaje gleby. Wiertnica spalinowa pozwala wiercić otwory o dużej średnicy (np. 10-30 cm), a do tego można w niej zmieniać świdry. Takie modele są mobilne i łatwo nimi sterować.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Mieszkanie pod klucz w Gdańsku – o czym trzeba wiedzieć?

Następny artykuł

Mieszkanie od dewelopera na Wilanowie – czy gra jest warta świeczki?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments