Klimatyzacja w kawalerce – jak ją wybrać?

Aby możliwy był montaż klimatyzacji w kawalerce, konieczne jest uzyskanie zgody administratora budynku – wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej. Tylko wtedy możliwy jest montaż jednostki zewnętrznej na ścianie budynku lub na balkonie. Chodzi głównie o brak uciążliwości funkcjonowania systemu dla sąsiadów, a także fakt, by ów montaż nie ingerował znacząco w strukturę i estetykę elewacji. Bywa, że w przypadku braku balkonu zgoda jest trudniejsza do uzyskania. Warto jednak próbować. Jeśli już ma się zgodę, trzeba zastanowić się, jak wybrać klimatyzację do kawalerki.

Klimatyzacja w kawalerce – z jakimi trudnościami może spotkać się inwestor?

W przypadku kawalerki mamy do czynienia tylko z jednym pokojem, w którym okna znajdują się najczęściej po jednej stronie. Rozstawienie wyposażenia sprawia, że miejsca na montaż klimatyzacji pozostaje niewiele i to jest pierwsze wyzwanie. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na montaż i odpowiedni rodzaj klimatyzatora. W sytuacji, gdy kawalerka wyposażona jest w balkon poprowadzenie przewodów jest łatwiejsze, a odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną może być mniejsza. Niektórzy decydują się na montaż klimatyzacji do mieszkania w kawalerce na korytarzu, czyli w przedpokoju. Takie rozwiązanie ma taką zaletę, że użytkownik nie jest wystawiony bezpośrednio na działanie czynnika chłodniczego, co jak wiadomo może mieć wpływ na zdrowie. Jednocześnie w takim układzie klimatyzator musi być zamontowany tak, by był skierowany na wejście do jedynego pokoju. Gdy nie jest to możliwe rozwiązanie nie będzie efektywne. W takim układzie trzeba też zawsze pamiętać o pozostawianiu otwartych drzwi do pomieszczenia, a także nie otwieraniu okien w pokoju w trakcie jego pracy.

Jak dobrać jednostkę wewnętrzną do klimatyzacji w kawalerce?

Klimatyzator w kawalerce powinien zostać dobrany na podstawie dostępnej przestrzeni, ale i kubatury pomieszczenia. Należy odpowiednio dobrać moc, biorąc pod uwagę także usytuowanie kawalerki, np. to czy nie znajduje się na poddaszu budynku. W takim przypadku bowiem konieczny jest wybór klimatyzatora o większej mocy, zwiększonej nawet o 30% w stosunku do samej powierzchni. W kawalerce można zastosować klimatyzator typu split. Dobrze może sprawdzić się przyścienno-sufitowy lub sufitowy w zależności od dostępnego miejsca i rozmieszczenia wyposażenia we wnętrzu. Fachowcy mogą doradzić najlepszą moc oraz rodzaj klimatyzatora. Największe znaczenie ma osiągnięcie wydajności systemu jakim jest klimatyzacja Wrocław jest miastem, w którym znajdziecie profesjonalną firmę zajmującą się montażem i serwisem klimatyzacji, ale i oferuje kompleksowe doradztwo. Klimatyzator kasetonowy umieszczony w suficie podwieszanym w kawalerce zajmie najmniej miejsca. Jednocześnie zapewni przepływ schłodzonego powietrza na całe pomieszczenie. Istotne znaczenie mają odległości, tak by klimatyzacja nie była skierowana bezpośrednio na użytkownika, dlatego klimatyzator ścienny nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem do kawalerki. W przypadku montażu jednostki zewnętrznej na balkonie odprowadzenie skroplin możliwe jest do rynny przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji.

Zastosowanie klimatyzacji w kawalerce ma niewątpliwie wiele zalet, gdyż urządzenie wyposażone jest w filtry, dzięki którym w pomieszczeniu rozprowadzane jest nie tylko chłodne, ale i czyste powietrze. Latem gwarantuje nieoceniony komfort. Z kolei zimą może służyć jako urządzenie do dogrzewania pomieszczenia, dzięki posiadanej nie tylko mocy chłodniczej, ale i określonej mocy grzewczej. Przy wyborze klimatyzatora do kawalerki warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie.

Źródło zdjęcia: Adobe Stock

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Modne inspiracje na pokój dziecięcy w 2022 roku

Następny artykuł

Falenty – idealne miejsce dla osób chcących mieszkać blisko Warszawy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments