Jak zmierzyć odczyn pH gleby w ogrodzie? Poznaj najlepsze sposoby

Dbasz o swój ogród najlepiej jak potrafisz, a mimo to rośliny marnieją w oczach? Powodem może być nieodpowiedni dla nich odczyn pH podłoża. Choć wydawać by się mogło, że jeśli nie przeprowadzaliśmy intensywnego nawożenia, powinien on być zbliżony do obojętnego, w wielu miejscach naszego kraju gleba naturalnie jest bardzo kwaśna lub, wręcz przeciwnie, zasadowa.

Mało tego, zdarza się, że w obrębie jednej działki, kwasowość podłoża może się różnić w kilku miejscach. Brak badania odczynu gleby to błąd, który popełnia wielu początkujących ogrodników. Jeśli nie chcesz należeć do tego niechlubnego grona, czytaj dalej, a my zdradzimy Ci, jak skutecznie sprawdzić pH podłoża.

Zapomnij o domowych sposobach

Jeśli nie jest to pierwszy artykuł o badaniu odczynu gleby, jaki przeczytałeś, być może znasz już całe mnóstwo szybkich, domowych sposobów sprawdzania kwasowości podłoża. Jednym z popularniejszych jest dodawanie do próbki ziemi sody oczyszczonej lub octu. Odradzamy jednak korzystanie z tego typu rozwiązań. Może ono być z pewnością interesującą ciekawostką chemiczną dla dzieci, jednak nie daje żadnej miarodajnej informacji na temat poziomu zakwaszenia gleby. Nawet jeśli podczas takiego badania nastąpi reakcja w postaci bąbelków, nadal nie mamy informacji jak silny jest odczyn i czy w związku z tym rabata wymaga zabiegu zakwaszania lub odkwaszania.

Papierki lakmusowe i kwasomierze z płynem Helliga

To opcja dla tych, którzy lubili w szkole lekcje chemii. Wymaga ona mieszania próbek ziemi z odpowiednim odczynnikiem, lub wodą destylowaną. Zarówno papierki lakmusowe, jak i kwasomierze z płynem Helliga to szybki i łatwo dostępny sposób na badanie odczynu gleby. Ponadto jest to również opcja najtańsza – zestaw papierków to wydatek w granicach kilkunastu złotych. Ich najważniejszą wspólną wadą jest jednak niezbyt miarodajny wynik w postaci koloru, na który zabarwia się papierek lub roztwór. Decydując się na ich zakup należy liczyć się więc z niewielką dokładnością badania. Warto też wybierać zastawy z dołączoną dokładną skalą, która ułatwi odczyt wyniku.

Mierniki pH – najwygodniejszy sposób na zmierzenie odczynu gleby

Najszybszą i najwygodniejszą metodą badania odczynu podłoża są z pewnością tak zwane pH-metry. Są to specjalne mierniki, wyposażone w sondę, którą wystarczy wbić w wilgotną glebę i już po minucie można odczytać wynik. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpada etap pobierania próbek, który wiąże się z wykopywaniem dziur w rabatach i trawnikach oraz niezbyt czyste zajęcie, jakim jest mieszanie ziemi z wodą lub odczynnikiem. Mierniki te występują w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest pH-metr mechaniczny, którego cena porównywalna jest do wyżej wymienionego kwasomierza z płynem Helliga i waha się między 20 a 30 zł. Niestety nie jest on zbyt dokładny, a przedstawiona skala może być trudna do odczytania przez osoby starsze z powodu bardzo małej czcionki.

Jak zmierzyć odczyn pH gleby w ogrodzie?

Dużo lepszym rozwiązaniem jest miernik pH-metr glebowy elektroniczny Biogród, zasilany na baterię (https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/miernik-ph-metr-glebowy-elektroniczny-id-1190). Urządzenie to oprócz kwasowości podłoża informuje również o jego wilgotności, temperaturze i nasłonecznieniu, czyli wszystkich najważniejszych dla upraw parametrach, a to wszystko na dużym, podświetlanym wyświetlaczu. Koszt takiego pH-metru to około 100 zł, co czyni go najdroższą z przedstawionych opcji, jednak dzięki swojej funkcjonalności i trwałości może służyć nam długie lata.

Odczyn pH gleby to parametr, który najczęściej jest bagatelizowany w naszych ogrodach. Takie podejście może niestety skutkować słabym wzrostem naszych upraw, a w przypadku roślin wrażliwych, nawet ich śmiercią. Z tego powodu warto do swojego zestawu narzędzi ogrodowych dołączyć narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć odpowiednie warunki dla hodowanych gatunków i cieszyć się ich pięknym, zdrowym wyglądem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Piana Poliuretnowa – Nowy Trend w Termoizolacji?

Następny artykuł

Pompy hydrauliczne – serce maszyn budowlanych, rolniczych czy górniczych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments