Piana Poliuretnowa – Nowy Trend w Termoizolacji?

Czym jest Piana Poiuretanowa? W jaki sposób możesz wykorzystać ją do izolacji swojego budynku?

Pianka Poliuretanowa to materiał izolacyjny, który na dobre zagościł na polskim rynku budowlanym.

Jego doskonałe parametry techniczne zapewniają nam idealną hydroizolację, izolację akustyczną oraz termoizolację. Izolacje natryskowe pianką znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych jak i przemysłowych.

źródło: Izolacja Pianą Poliuretanową, Matuszyk&Radajak – https://izolacjapianka.pl/

Trochę historii

Pierwsze ocieplenia pianką poliuretanową zostały wykonane już około 50 lat temu. Od tego czasu – ponad pół wieku! – ten rodzaj izolacji jest jednym z najlepszych, a przy tym bardzo trwałm sposobem na izolację budynku.

źródło: https://izolacjapianka.pl/

„Jak to działa?”

W miejscu zastosowania, zostaje wytworzona warstwa izolacyjna, która jest pozbawiona mostków termicznych. Co więcej, warstwa izolacji z wykorzystaniem piany PUR stanowi jednocześnie paroizolację – jest nienasiąkliwa. Ponadto, piana jest odporna na agresywne środowisko chemiczne.

„Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy.” – mówi ekspert z zakresu izolacji pianą poliuretanową, Maciej Matuszyk z firmy Matuszyk&Radajak z Kalisza.

Jak powstaje pianka poliuretanowa?

Poliuretany otrzymywane są na drodze poliaddycji diizocyjanianów aromatycznych lub alifatycznych do związków zawierających co najmniej dwie grupy hydroksylowe.

Poliuretany to po prostu polimery – ale czym są polimery?

Są to substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Poprzez to, nie zmieniają w znaczącym stopniu swoich ogólnych właściwości chemicznych i fizycznych. Jest tak nawet po „oderwaniu” kilku merów.

Dzięki temu, zabezpieczają izolowany element na długie lata  – i to bez utraty swoich właściwości, na czym przecież bardzo zależy inwestorom!

W jaki sposób uzyskujemy efekt spienienia?

Poprzez dodawanie do układu reakcji wody – jest to obecnie najczęściej stosowana metoda. Dlaczego? Ponieważ układy z wodą spieniają się całkowicie samorzutnie i nie zanieczyszczają środowiska (jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, w których świadomośc ekologiczna znacząco wzrosła).

W przypadku pian spienianych wodą, to dwutlenek węgla jest czynnikiem powodującym spienianie. Owy dwutleek węgla powstaje w wyniku reakcji wody z grupami izocyjanianowymi.

W trakcie reakcji, która przebiega bardzo szybko, wydzielają się duże ilości ciepła i oparów.

Co dzieje się podczas natrysku piany PUR?

Następuje reakcja związków izo- z wodą (zawartą w alkoholach wielowodorotlenowych). Dzięki temu powstaje czynnik spieniający – dwutlenek węgla, ale to nie wszystko. Powstają rwnież aminy aromatyczne, które natychmiast reagują z izo- tworząc tzw. „wiązanie mocznikowe.”

W tym samym czasie następuje proces tworzenia się piany poliuretanowej, czyli reakcji termicznej poliolu z izocyjanianem. Dzięku temu otrzymujemy pianki poliuretanowe!

Dwie ostatnie reakcje powodują tworzenie się polimeru i żelowanie całego układu.

Co ciekawe, każdy z producentów piany, używa nieco innych komponentów do tworzenia piany natryskowej, dlatego warto przeanalizować skłąd i wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego domu!

Dlaczego inwestorzy decydują się na izolację z wykorzystaniem Piany PUR?

1. Szybkość izolacji – czas izolacji przeciętnej wielkości poddasza domu jednorodzinnego to zaledwie kilka godzin. W przypadku izolacji fundamentów lub dachów płaskich jest to niewiele dłuższy czas, dlatego trudno znaleźć technologię izolacji, która pozwalałaby na szybszą realizację.

2. Efektywność – w porównaniu z innymi popularnymi technologiami izolacji, piana PUR wyróżnia się większą efektywnością w zakresie izolacyjności.

Jeżeli chcesz osiągnąć poziom izolacyjności 20 cm izolacji pianą poliuretanową, to musisz zastosować:

  • 32 cm. izolacji styropianem,
  • aż 36 cm izolacji wełną mineralną!

3. Zdrowie i ekologia – Piana poliuretanowa nie ingeruje w jakość powietrza Twojego domu, a przecież na tym nam zależy! Piana PUR nie pyli oraz nie emituje groźnych formaldehydów. Ponadto, jest bezwonna i nie pozwala na rozwój grzybów i bakterii. Ciekawostka – piana PUR wytwarzana jest ze zużytych butelek plastikowych oraz olejów kukurydzianych i sojowy.

Podsumowanie

Piana poliuretanowa to coraz bardziej popularna technologia izolacji budynków, co nie dziwi biorąc pod uwagę wyżej wymienione argumenty. Pamiętaj, że „piana pianie nierówna” i należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się jaki materiał jest wykorzystywany przez firmę, której zlecisz prace termoizolacyjne.

Następnie, zapoznaj się z dotychczasowymi realizacjami i opiniami klientów wybranej przez Ciebie firmy – to pozwoli Ci uniknąć problemów i pozwoli cieszyć się solidnie ocieplonym budynkiem na długie lata!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Sofa pikowana w stylu Chesterfield – ekskluzywna, modna, ponadczasowa

Następny artykuł

Jak zmierzyć odczyn pH gleby w ogrodzie? Poznaj najlepsze sposoby

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments