Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Winorośl może skutecznie przykryć problematyczne obszary w ogrodzie, a jednocześnie stanowić niezwykłą ozdobę domu czy być po prostu źródłem pysznych owoców.
Jak przygotować się do sadzenia winorośli?
Aby pod koniec maja łuki i żywopłoty pokryły się rozłożystymi gałęziami winorośli, trzeba zacząć przygotowania już w marcu. Sadzonki winorośli rosną bowiem niezwykle szybko.
Na początek przygotuj pojemniki na sadzonki. Ponieważ wiele pnączy nie lubi przesadzania, lepiej zrezygnować ze zbierania i sadzenia dużych pojemników (minimum 200 mililitrów), w których rozwinie się potężny system korzeniowy. Wiele pnączy ma duże nasiona o twardej skórce, dlatego należy je moczyć przez kilka godzin, aby poprawić kiełkowanie. Alternatywną metodą jest przecięcie skorupy, aby sadzonki winogron miały jak najszybszy dostęp do wody i mogły bez przeszkód kiełkować. Konieczne jest również, aby nasiona winorośli były świeże.
Gleba i zasady sadzenia
Sadzonki winogron bezpestkowych preferują glebę lekką i bogatą w minerały. Większość winorośli pochodzi z tropikalnych szerokości geograficznych, więc nie znoszą nawet lekkich mrozów, a gdy robi się chłodniej i temperatura poniżej 10 lat, zaczynają słabo wchłaniać składniki odżywcze i przestają rosnąć. Choć w sklepach znajdziesz też sadzonki. Lepiej przystosowane do naszego klimatu. Pnącza będą rozwijać się szybciej, jeśli zamontujesz blisko nich sztuczne oświetlenie. Podczas sadzenia możesz wybierać jasno oświetlone miejsca, chociaż wiele gatunków rośnie w półcieniu. Ponieważ pnącza rosną bardzo szybko, wymagają nawozów o wysokiej zawartości azotu.
Na początek możesz użyć nawozu do sadzonek, a później użyć nawozu do roślin kwitnących lub specjalnego nawozu zaprojektowanego dla winorośli.
Wsparcie dla pnączy
Upewnij się, że wyrosłe sadzonki mają podparcie, ponieważ pędy wielu dorosłych roślin przekraczają 2 metry, w tym celu możesz wbić do doniczki niewielką podporę około 30-40 centymetrów, jeśli kwiat już wyrósł , ale nie został jeszcze przesadzony do otwartej temperatury gruntu.
Istnieje wiele urządzeń, które mogą podkreślić dekoracyjny efekt pnączy. Altany i kraty splecione z gęstymi liśćmi i pachnącymi kwiatami wyglądają tajemniczo i bardzo pięknie. Zainstalowane na terenie trejaże, pergole i kraty ozdobne pomogą zmienić ogród w miejsce, w którym znajdziesz cień i przyjemny chłód.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.