5 zasad projektowania mieszkania pod wynajem

Mieszkanie na wynajem powinno być nie tylko odświeżone i estetyczne. Dla najemcy niezwykle ważne jest, aby było również funkcjonalne. To możliwe nawet na wielkim metrażu. Ważne jest jednak, aby podczas projektowania takiego lokum pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Podpowiadamy.

Funkcjonalny projekt mieszkania na wynajem

W przypadku wynajmu mieszkania kluczowe jest nie luksusowe wyposażenie, a możliwość komfortowego użytkowania takiego lokum na co dzień. Podstawowa zasada podczas tworzenia projektu mieszkania na wynajem powinna więc brzmieć – funkcjonalność ponad elegancję. W lokum, które będzie udostępnione różnym osobom na wynajem, mogą zamieszkać zarówno single, pary, jak i rodziny z dziećmi. Niezależnie od tego, kto tam trafi, powinien czuć, że przestrzeń jest wygodna. Pozwoli na to maksymalne wykorzystanie przestrzeni przez wykorzystanie wnęk oraz wysoką zabudowę meblową.

Wydzielenie stref w projekcie mieszkania na wynajem

Wynajmujący różnego typu mają dokładnie takie same podstawowe potrzeby. Każda rodzina czy każdy singiel korzysta z kuchni, łazienki, śpi i odpoczywa. Niektórzy też pracują w domu. Zanim przystąpisz do urządzania mieszkania na wynajem, zastanów się, jakie strefy i gdzie wydzielić, aby lokum było komfortowe. W małym mieszkaniu może okazać się konieczne połączenie kilku stref w jednym pomieszczeniu. W popularnych obecnie otwartych salonach łączą się najczęściej strefy wypoczynku ze strefą sypialną, kuchenną i jadalną.

Trwałe wykończenie lokum na wynajem

Projekt mieszkania na wynajem powinien obejmować też wybór trwałych materiałów wykończeniowych. Na podłodze lepiej od niedrogich, ale szybko ulegających zniszczeniu paneli sprawdzi się solidna posadzka drewniana lub niezniszczalna gresowa. Ściany warto pomalować odporną na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne farbą lateksową czy ceramiczną. Decydując się na drzwi, zwróć uwagę na jakość ich wykonania. Jeśli nie są drewniane, sprawdź, czy ich okleina jest dobrze przyklejona. Im trwalsze rozwiązania wybierzesz, tym dłużej mieszkanie będzie można jedynie odświeżać, a nie remontować.

Mieszkanie na wynajem? Neutralne kolory

Projekt mieszkania na wynajem obejmuje również konkretne rozwiązania estetyczne. Wśród nich projektant wskazuje zgodną z gustem inwestora, ale też neutralną, paletę barw. Jasne kolory stanowią idealne tło dla mebli i dodatków w bardziej wyrazistych barwach. Ciepła biel, jasny beż czy rozbielony żółty to kolory, które dodatkowo rozświetlają wnętrza. Od pomalowanych w takich kolorach ścian odbijają się promienie słoneczne, przez co pomieszczenia wydają się optycznie większe. Efekt można wzmocnić przez zastosowanie luster, np. na ścianie, ale też na suficie czy meblach.

Projekt mieszkania na wynajem – mądre rozmieszczenie sprzętów

Projektując mieszkanie na wynajem, nie należy zapominać o tym, że ma ono nie tylko dobrze wyglądać, ale również być wygodne. Komfort w codzienności zwiększa z pewnością takie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i włączników prądu, aby znajdowały się one zawsze „pod ręką”. Warto także zaplanować wiele źródeł światła na różnych poziomach pomieszczenia – przy podłodze, na ścianach i na suficie. Sprzęty AGD i RTV, o ile będą znajdować się w mieszkaniu, należy ustawić w takim miejscu, aby był do nich łatwy dostęp.

Chcesz, aby specjalista stworzył dla Ciebie projekt mieszkania na wynajem? Skontaktuj się z nami!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak uprawiać winorośl w ogrodzie?

Następny artykuł

Jak długo może trwać inwentaryzacja budynku?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments