Jak długo może trwać inwentaryzacja budynku?

Współczesny proces inwentaryzacyjny w nieruchomościach w niczym nie przypomina dawnych technik, które wymagały zachowania ogromnej dokładności pracy i poświęcenia sporej ilości czasu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii skanowania laserowego, terminy wykonania usługi inwentaryzacji uległy znacznemu skróceniu, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości późniejszego wykorzystania pobranych informacji przestrzennych. Przedstawiamy analizę szacunkowych terminów realizacji z uwzględnieniem rozmaitych czynników wpływających na postępy prac. Jaki czas należy zarezerwować dla firmy świadczącej usługi inwentaryzacji w nieruchomościach? Kiedy otrzymamy odwzorowanie przestrzenne budynku w oprogramowaniu CAD?

Inwentaryzacja budynków– etapy i czas trwania usługi

Firmy lub osoby prywatne, które w ubiegłym stuleciu były zmuszone do wykonania czynności inwentaryzacyjnych w budynkach, doskonale pamiętają żmudny proces przygotowania nieruchomości do pomiarów. Kluczem do otrzymania poprawnych wyników pomiarowych było wówczas usunięcie wszelkich elementów wyposażenia, jakie ograniczały dostęp ekspertów do danego wycinka przestrzeni wewnętrznej. Można sobie wyobrazić, jak czasochłonne i trudne okazywały się czynności przygotowania wielkich hal magazynowych czy budynków przedsiębiorstwa produkcyjnego, wypełnionych różnego rodzaju sprzętem. W niektórych sytuacjach analogowa inwentaryzacja budynków musiała zadowolić się pewnym marginesem błędu, ze względu na brak dostępu do wybranych punktów w przestrzeni. To właśnie z tych powodów modele budynków 3D wykonane techniką skanowania laserowego błyskawicznie zaskarbiły sobie uznanie większości klientów. Inwentaryzacja budynków metodą laserową niweluje uciążliwości związane z pomiarami ręcznymi. Skaner emituje setki tysięcy impulsów na minutę, które trafiają z powrotem do procesora i są zapisywane w odpowiednim formacie. Z wykonaniem modeli budynków 3D ściśle wiąże się pojęcie chmury punktów dostarczanych przez skaner, które na dalszym etapie pracy zostaną poddane obróbce w oprogramowaniu CAD.

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie podstawione w tytule tego artykułu – z jaką prędkością pracują technicy obsługujących skaner laserowy? Inwentaryzacja budynków 3D jest w stanie zebrać dane z powierzchni do 2000 metrów kwadratowych na jeden dzień roboczy. Tak wysokie tempo pracy pozostaje zależne również od możliwości udostępnienia wszystkich pomieszczeń przestrzeni firmowej, co w przypadku obiektów przemysłowych może być trudne do zrealizowania. Modele budynków 3D dla nieruchomości prywatnych nie napotykają tego rodzaju ograniczeń, a czynności pomiarowe nawet w największych domach nie zajmują więcej niż 2-4 godziny. Specjaliści prowadzący inwentaryzację muszą ustawić skaner w optymalnym miejscu, które pozwoli na zebranie danych o wszystkich punktach przestrzeni. Przy dużej liczbie niewielkich pomieszczeń, uśredniony czas skanowania 1 metra kwadratowego ulegnie wydłużeniu, ze względu na konieczność częstego przestawiania skanera i rozpoczynania pomiaru od nowa.

Zaawansowane modele budynków 3D dla firm z różnych dziedzin gospodarki

Po utworzeniu chmury punktów, dane ze skanera podlegają dalszej obróbce w dedykowanym oprogramowaniu. Etap ten zajmuje przeważnie kilka dni roboczych, w zależności od zakresu tematycznego zlecenia. Modele budynków 3D to specjalność firmy Superplanr, wykonującej usługi inwentaryzacji budynków dla firm i osób prywatnych. Bez nowoczesnych usług skanowania laserowego trudno sobie wyobrazić działalność deweloperów lub całej branży wykończeniowej. W kontakcie z klientem niesłychanie przydatne okazują się wizualizacje komputerowe, pomagające w wyobrażeniu sobie finalnego produktu. Więcej informacji o technikach i usługach inwentaryzacji 3D znajdziesz pod adresem www.superplanr.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

5 zasad projektowania mieszkania pod wynajem

Następny artykuł

Modna jadalnia w 2022 roku — czyli jaka?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments