4 proste sposoby na oszczędne drukowanie

Koszty związane z drukowaniem to wydatek zauważalny w domowym i firmowym budżecie. Przy intensywnym drukowaniu dużej ilości dokumentów tekstowych czy zdjęć w wysokiej jakości trzeba liczyć się nawet z kosztami idącymi w kilkaset złotych miesięcznie.  Jak je wyeliminować?

Zacznij od wyboru właściwej drukarki

Na to, czy tanie drukowanie będzie w ogóle możliwe, wpływa jakość posiadanego sprzętu. W zakresie urządzeń do drukowania wybierać można między modelami laserowymi a atramentowymi. Te pierwsze polecane są osobom, które najczęściej drukują dokumenty tekstowe, te drugie sprawdzą się przy druku zdjęć i grafik. Typ drukarki wpływa nie tylko na to, jak i co będzie ona drukować, ale i na koszty materiałów eksploatacyjnych. Co do zasady tusze do urządzeń atramentowych są droższe niż tonery do drukarek laserowych, jednak samo urządzenie jest tanie. Drukarki atramentowe można kupić już za ok. 200 złotych. Za modele laserowe trzeba zapłacić o wiele więcej, przy czym tonery do nich są tańsze niż tusze i trzeba je rzadziej wymieniać. Sam model drukarki to jednak nie wszystko, co wpływa na tanie drukowanie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie wyposażone jest w opcje umożliwiające oszczędzanie na wydrukach. Do takich funkcji należy możliwość drukowania dwustronnego, opcja do druku na brudno, w wersji czarno białej itp.

Zdecyduj się na zamienniki tonerów, by drukować taniej

Niskie koszty zakupu drukarki to jedno, nie można jednak zapominać o materiałach eksploatacyjnych. W niektórych przypadkach przekraczają one wartość samego urządzenia. Zanim więc zakupi się sprzęt, warto zainteresować się, jaki będzie koszt tuszu czy tonera. Jeśli będzie on za wysoki nie od razu trzeba rezygnować z upatrzonego modelu. Do wielu drukarek dostępne są tanie zamienniki tonerów – Tonery Prism. Ich ceny są ok. 50% tańsze niż oryginałów. Dzięki nim można więc sporo zaoszczędzić, a jednocześnie nie stracić na jakości wydruku. Sprawdzone zamienniki nie wpływają negatywnie na trwałość druku, nie rozmazują się, nie oferują wyblakłych kolorów. Co ważne, wysokiej klasy zamienniki nie niszczą drukarki i nie wpływają negatywnie na sprzęt – można więc je stosować bez ryzyka.

Zobacz, jak wybrać właściwy papier

Standardowy papier do drukowania to ten w formacie A4 o gramaturze 80 g/m2. Nie jest on drogi. Ryza to koszt ok. 20 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że tani lub recyklingowy papier powoduje szybsze zużywanie się podzespołów drukarek m.in. wałków, rolek, bębna światłoczułego. W efekcie stosowanie takiego papieru jest tylko pozorną oszczędnością. Częste zacinanie się papieru w urządzeniu czy problemy z jakością wydruku powoduje większe straty i dodatkowo problemy z samym sprzętem drukującym.

Przygotuj się do drukowania

W tanim drukowaniu pomogą też odpowiednie ustawienia drukarki oraz dokumentu. W oszczędzaniu pomoże druk dwustronny, opcja druku na tzw. brudno, w wersji czarno białej. Przed uruchomieniem drukowania warto też ustawić mniejsze marginesy dokumentu, a także sprawdzić, czy nie marnuje się miejsca na kartce. Dobrze też sprawdzić, czy faktycznie drukuje się to, co jest potrzebne – niekiedy do pracy lub wykonania zadania wystarczy wydrukować kilka stron, a nie cały plik. W oszczędności papieru pomoże natomiast zmniejszenie lub zmienienie czcionki, a także drukowanie kilku stron na jednym arkuszu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem propan z butli?

Następny artykuł

Inwestycja w mieszkanie – inwestycja w przyszłość – mieszkania Kliny

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments