Poprawnie wykonany montaż okien i ich uszczelnienie zapewnia utrzymanie ciepła w domu. Jest to również gwarancją braku pojawiania się wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Nieprawidłowy montaż okien i eksploatacja materiałów uszczelniających może spowodować wzrostu kosztów za energię cieplną lub, w najgorszym przypadku, pojawienie się wykwitów grzybiczych na ścianach. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się taśmy tekstylne do uszczelniania okien.
Zastosowanie taśm tekstylnych
Taśmy tego rodzaju mają wiele zalet. Są niezwykle elastyczne i mocno przywierają do powierzchni. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością w przypadku aluminium, PCV, betonu, cegły, pustaków ceramicznych, drewna czy tynku. Taśma ma też funkcje paroprzepuszczalne, dzięki czemu nie pozwala na dostawanie się do złącza wilgoci ani wody opadowej. Co więcej, jest odporna na promieniowanie UV. Zwykła pianka montażowa, przy kontakcie z promieniami słonecznymi (np. przez niewystarczającą zaprawę gipsową) traci swoje właściwości i może zacząć się kruszyć. Wtedy umacnia się konstrukcję dodatkową zaprawą lub stosuje montaż ciepły, czyli połączenie pianki z taśmą tekstylną do uszczelniania okien.
Wykorzystanie taśm w budownictwie
Taśmy sprawdzą się świetnie w nowoczesnych budynkach, by od samego początku w mieszkaniach było ciepło i przyszli mieszkańcy nie byli narażeni na wilgoć, wysokie rachunki za energię, czy niską temperaturę w domu. Taśmy te są też montowane w budynkach remontowanych. Obecnie coraz więcej ludzi przeprowadza remonty i wymianę okien. Aby cały proces był efektywny i trwały na lata, montażyści chętnie wykorzystują właśnie taśmy tekstylne do uszczelniania okien.
Jak zamontować taśmy tekstylne?
Należy odpowiednio odtłuścić i oczyścić powierzchnię, do której będą przyklejane taśmy tekstylne do uszczelniania okien (w tym przypadku będzie to węgarek). Producenci zalecają, by odciąć przed aplikacją pierwsze 2 centymetry taśmy z przodu oraz z końca rolki. Kolejnym etapem jest bardzo dokładne dołożenie taśmy do powierzchni i dociskanie jej palcami, by upewnić się, że zostaje mocno przyklejona. Warto rozwijać taśmę powoli, aby nie doszło do zgięć czy zabrudzeń. Należy też pamiętać, że nie wolno naklejać na siebie dwóch warstw taśmy.
Aby taśma tekstylna dobrze wpasowała się w pożądane miejsce, trzeba dobrze wybrać jej szerokość i długość. Szerokość taśmy dobiera się na podstawie szerokości i głębokości szczeliny pomiędzy węgarkiem a ościeżnicą.
Warto poznać specyfikację taśm tekstylnych do uszczelniania okien i wybrać tę, która będzie idealnie pasować do wymienianych lub nowych okien. Jak widać, można je przykleić do różnego rodzaju powierzchni oraz połączyć z innymi materiałami izolującymi, jak np. pianka montażowa czy folia izolacyjna. Są odporne na warunki atmosferyczne i tworzą paroprzepuszczalną powłokę, dzięki czemu chronią przed wilgocią. Zatem taśmy powinny być stałym elementem wykorzystywanym podczas montażu okien, by uzyskać jeszcze lepszą izolację.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.