Dlaczego systemy refleksyjne mają tak duże znaczenie w budownictwie?

Systemy refleksyjne to termin, z którym powinien zapoznać się każdy z nas. Ich zastosowanie okazuje się pomocne w oszczędzaniu energii, zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Systemy refleksyjne umożliwiają również dbanie o stan dachu – ponieważ powłoki ochronne będą chronić dach przed czynnikami biologicznymi, unikniemy konieczności nagłej i niespodziewanej wymiany dachu.

Systemy refleksyjne. Czym jest chłodny dach?

O tym, czy dach jest chłodny, decydują przede wszystkim dwa aspekty: współczynnik odbicia promieniowania słonecznego i emisja termiczna. Wartości te mierzy się w procentach; im wyższy współczynnik, tym chłodniejszy dach.

Minimalne parametry zostały ustalone przez specjalistyczne organizacje, których działalność koncentruje się na standaryzacji w ochronie środowiska.

Kolor dachu ma znaczenie?

Choć wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że czarny przyciąga promienie słoneczne, a biały je odbija, nie oznacza to wcale, że nasz dach musi jawić się w kolorze czystej bieli. Na rynku są bowiem dostępne produkty, które zachowują właściwości refleksyjne nawet po użyciu ciemnych pigmentów. Chłodne dachy mogą więc mieć dowolny kolor i w żaden sposób nie tracić przy tym na refleksyjności.

Ważnym aspektem jest natomiast stopień chropowatości powłoki. Te białe, posiadające strukturę tynku (tj. chropowate) będą miały niższe parametry niż powłoki o gładkiej powierzchni.

Warto pamiętać, że owe pokrycia wymagają dobrej pielęgnacji. W praktyce oznacza to, że należy nie tylko dokładnie odwadniać powierzchnię, ale również regularnie oczyszczać ją z mchu, alg czy zwykłego brudu obniżającego działanie systemów refleksyjnych.

Twój dach może wpływać na całe miasto

Nie każdy jest przekonany co do zasadności stosowania systemów refleksyjnych. Być może niedowiarkom pomoże fakt, iż chłodny dach w ich domu może pomóc całemu miastu. O czym konkretnie mowa?

Chłodne dachy mają szansę znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Energia słoneczna, jaką absorbuje dach, jest później oddawana jako energia cieplna. Według naukowców, systemy refleksyjne warto stosować przede wszystkim na terenie wielkich aglomeracji. Taki ruch mógłby pomóc zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych aż o 44 miliardy ton w skali światowej!

Zastosowanie systemów refleksyjnych jest również w stanie znacząco obniżyć, a przy dobrej organizacji nawet zupełnie zlikwidować, zjawisko „miejskich wysp gorąca”, tj. miejsc w centrum miast, gdzie temperatura może wzrastać nawet o 5°C w stosunku do pobliskich terenów wiejskich. To istotne pod względem ekologicznym. Wzrosty średniej temperatury na zurbanizowanych obszarach szybko, odczuwalnie i bezpośrednio przekładają się na potrzeby energetyczne. Zwiększają się nie tylko koszty klimatyzowania wnętrz budynków (zarówno tych mieszkalnych, jak i magazynów czy hal produkcyjnych), ale i stan zanieczyszczenia powietrza. Ma to negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Taśmy tekstylne do uszczelniania okien coraz bardziej popularne w budownictwie

Następny artykuł

Chemia budowlana – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments