Masy bitumiczne – jakie mają właściwości i zastosowanie?

W dzisiejszych czasach wybór środków izolacyjnych jest naprawdę szeroki i różnorodny. Wśród dostępnych na rynku produktów, wymienić możemy między innymi różnorodne masy bitumiczne, których jedną z podstawowych zalet jest łatwość aplikacji. Są one również bardzo skuteczne w działaniu. Czym jednak są masy bitumiczne i jakie mają konkretnie zastosowanie? Odpowiedzmy na to pytanie.

Czym są masy bitumiczne?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, a więc wyjaśnienia czym właściwie są masy bitumiczne. Mówiąc najprościej, są to preparaty hydroizolacyjne, które znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Są to mieszanki kruszyw, lepiszcza (np. asfaltu) oraz różnego rodzaju dodatkowych składników (np. żywicy, kauczuku oraz innych środków adhezyjnych) mających na celu poprawę ich właściwości czepnych. Masy te charakteryzują się elastycznością, są również bardzo łatwe w zastosowaniu.

Masy bitumiczne stanowią alternatywę dla innych materiałów hydroizolacyjnych, takich jak np. papa. Ich przewagą jest płynna lub półpłynna konsystencja, dzięki której możliwe jest wykorzystanie ich na pionowych powierzchniach oraz w trudno dostępnych miejscach.

Rodzaje mas bitumicznych

Oferta mas bitumicznych jest bardzo szeroka. Te środki hydroizolacyjne dostępne są obecnie w wielu różnych rodzajach. Przede wszystkim podzielić możemy je na jedno oraz dwuskładnikowe. Masy jednoskładnikowe najczęściej wykorzystuje się podczas prac konserwacyjnych, służą do uszczelniania dachów z pokryciem bitumicznym. Masy dwuskładnikowe zaś służą do wykonywania powłok grubowarstwowych o wysokim stopniu elastyczności.

Masy bitumiczne możemy podzielić również ze względu na to, z jakich składników zostały stworzone. I tak wyróżniamy między innymi:

  • masy asfaltowo-żywiczne: półpłynne, wykorzystywane zarówno jako hydroizolacja, jak i warstwa sczepna np. podczas montażu papy;
  • masy bitumiczno-kauczukowe: mogą być rozrzedzane wodą lub rozpuszczalnikiem, najczęściej wykorzystywane są do tworzenia warstw izolacji pionowych i poziomych typu lekkiego i ciężkiego;
  • masy asfaltowo-polimerowe: mają konsystencję gęstej pasty, mogą być wykorzystywane również na lekko zawilgoconych powierzchniach;
  • masy asfaltowo-aluminiowe: stosowane wyłącznie w użytku zewnętrznym, często wykorzystywane do renowacji dachów (wyróżniają się srebrnym kolorem po wyschnięciu).

Zastosowanie mas bitumicznych w budownictwie

Masy bitumiczne to produkty, które stosowane są przede wszystkim jako zabezpieczenie przed wilgocią. Najczęściej wykorzystuje się je jako hydroizolację budynków od strony zewnętrznej – za ich pomocą zabezpiecza się między innymi fundamenty, elementy ścian czy ławy.

Poza tym, masy bitumiczne zabezpieczają przed wilgocią w piwnicach i garażach, część osób stosuje je również w przypadku balkonów i tarasów. Wykorzystuje się je także jako izolację poziomą w konstrukcjach stropodachów odwróconych. Słowem, zastosowanie mas bitumicznych jest bardzo szerokie. Wynika to zarówno z łatwości ich aplikacji, jak również skuteczności działania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Klinkier elewacyjny – czym powinien się wyróżniać?

Następny artykuł

Taśmy tekstylne do uszczelniania okien coraz bardziej popularne w budownictwie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments