Rzeczoznawca majątkowy nieruchomości – kto to taki?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób rzeczoznawca majątkowy określa wartość Twojej nieruchomości? Choć może się to wydawać prostym procesem, w rzeczywistości jest to zadanie skomplikowane. W przygotowanym przez nas tekście przyjrzymy się bliżej, czym zajmują się rzeczoznawcy majątkowi i dlaczego ich praca jest tak ważna.

Podstawowe informacje na temat zawodu rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy to osoba odpowiedzialna za szacowanie wartości nieruchomości (m.in. zabudowanych, niezabudowanych, czy też lokalowych). Rola rzeczoznawcy majątkowego jest ważna w wielu różnych sytuacjach, np. przy ustalaniu wartości dla potrzeb rozliczeń podatkowo – skarbowych lub przy szacowaniu wartości zabezpieczenia kredytu. Praca rzeczoznawcy majątkowego odnosi się do różnego typu nieruchomości – zarówno tych wykorzystywanych dla własnych potrzeb mieszkaniowych, jak i tych wykorzystywanych przez przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Rzeczoznawcy działają na terenie całej Polski. Do grupy tej należy Barbara Włodarczyk, która działa na terenie Jaworzna (Śląsk).

Rzeczoznawca szacując wartość nieruchomości bierze pod uwagę szereg różnych czynników. Aby w sposób rzetelny oraz jak najbardziej dokładny określić wartość, musi te czynniki najpierw zidentyfikować i określić ich wpływ na poziom cen rynkowych. Takimi cechami są m.in. wielkość gruntu, jego lokalizacja, stan techniczno – użytkowy zabudowań, otoczenie i sąsiedztwo, występujące wady geodezyjne, czy uciążliwości. Rzeczoznawca przyjrzy się również mapom i planom przestrzennym, aby uzyskać pełną informację na temat tego, jakie czynniki wpływają na szeroko pojęty stan nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy analizując rynek nieruchomości bierze pod uwagę również aktualny stan rynku, stopy procentowe, czy też lokalne stawki podatkowe.

Czego możemy dowiedzieć się dzięki wycenie nieruchomości?

Doświadczenie pokazuje, że wycena nieruchomości jest wymagana przez wiele instytucji na rynku. Postępowania spadkowe i sądowe, darowizny, zabezpieczenia wierzytelności kredytodawców i pożyczkodawców, czy podziały majątków to te, w których pomoc rzeczoznawcy majątkowych okazuje się niezbędna. Co więcej upewniając się, jaka jest wartość danej nieruchomości, możesz uniknąć zapłaty za nią zawyżonej kwoty. Zasada ta działa również w drugą stronę: jeśli sprzedajesz swoją nieruchomość, wycena może pomóc upewnić się, że otrzymasz adekwatną cenę za swoją nieruchomość. Wycena da Ci wyobrażenie o tym, jakiego przedziału cenowego możesz się spodziewać w obecnych warunkach rynkowych.

W jaki sposób wycena nieruchomości może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji?

Wycena nieruchomości może również pomóc w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej remontu czy modernizacji lokalu/domu. Jeśli rozważasz przeprowadzenie modernizacji zabudowań lub lokalu, wycena może pomóc Ci ocenić, czy prace te zwiększą wartość Twojej nieruchomości oraz czy cała inwestycja jest opłacalna rynkowo.

Działanie to jest ważne również z punktu widzenia przedsiębiorców. Odgrywa ono istotną rolę szczególnie w przypadku przedsiębiorców planujących aport, a także dokonujących obowiązkowych procedur księgowych. Informacja o wartości nieruchomości firmowej ma spore znaczenie z punktu widzenia prowadzenia biznesu.

Czy wycena nieruchomości jest obiektywna?

Czy wycena nieruchomości jest dokonywana w sposób obiektywny i niezależny? Tak. Rzetelny i uczciwy rzeczoznawca majątkowy działa zgodnie z etyką zawodową i jest zobowiązany do działania zgodnie z przepisami prawa, biorąc pod uwagę podczas wyceny wszelkie istotne informacje mogące wpływać na wartość nieruchomości. W przypadku, gdy osoba trzecia próbowałaby wywrzeć wpływ na wyniki pracy rzeczoznawcy, powinien on jasno i wprost określić granice możliwej współpracy.

Aby zagwarantować wysoki standard usług, w Polsce wprowadzono prawne bariery dla osób chcących pracować jako rzeczoznawcy majątkowi. Przykładowo, kandydaci do wykonywania tego zawodu muszą spełnić takie warunki jak brak karalności za przestępstwa przeciw wiarygodności dokumentów. Oprócz tego niezbędne jest również ukończenie odpowiednich studiów i uzyskanie wyniku pozytywnego w postępowaniu kwalifikacyjnym w Ministerstwie.

Rzeczoznawca majątkowy. Podsumowanie

Specyfikacja zadań wykonywanych w ramach codziennej pracy przez rzeczoznawców majątkowych jest zróżnicowana. Odgrywają oni istotną rolę w branży nieruchomości. Są odpowiedzialni za rzetelnie sporządzoną wycenę nieruchomości, aby podmioty działające na rynku mogły podejmować świadome decyzje. Jeśli myślisz o kupnie lub sprzedaży nieruchomości, albo musisz złożyć deklaracje do urzędu skarbowego lub potrzebujesz informacji o wartości do notariusza, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z profesjonalnej wyceny, aby upewnić się, że podejmujesz najlepszą możliwą decyzję i przekazujesz rzetelne i zgodne z prawdą informacje.

Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co trzeba wiedzieć przed zakupem paneli fotowoltaicznych?

Następny artykuł

Myjki wysokociśnieniowe – warto zainwestować w te urządzenia już dziś

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments