Co trzeba wiedzieć przed zakupem paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jako nowoczesne, a zarazem ekologiczne rozwiązania w pozyskiwaniu prądu dla domu, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Nie da się ukryć, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie i montażu własnej mikroinstalacji, szczególną uwagę zwraca opłacalność inwestycji. Zanim jednak zainwestujemy w panele słoneczne, warto poznać podstawowe informacje na temat instalacji.

Dopasowanie instalacji do swoich potrzeb

Aby fotowoltaika działała sprawnie i bezproblemowo, należy zwrócić uwagę na właściwy dobór parametrów. Odgrywają one istotną rolę w prawidłowej pracy systemu, dzięki czemu nie będzie narażony na występowanie częstych awarii lub mniejszą wydajność. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie fotowoltaiki?

Moc instalacji

Do zwiększenia opłacalności inwestycji niezbędne jest określenie jej mocy. Wyznacza się ją na podstawie zapotrzebowania energetycznego w ciągu roku. Wpływa na nie przede wszystkim ilość i rodzaj urządzeń zasilanych na prąd, a także częstotliwość ich użycia w domowych warunkach. Jeśli zdecydujemy się wybrać instalację o mniejszej mocy, niż jest to konieczne, zwiększymy pobór energii z sieci elektroenergetycznej. Dlatego, zamiast starać się oszacować wartość mocy na podstawie np. własnych obliczeń, najlepiej wykorzystać w tym celu właściwe narzędzie. Do tego zadania sprawdzi się przede wszystkim kalkulator fotowoltaiczny, który w szybki i możliwie jak najbardziej precyzyjny sposób, dokona za nas potrzebnych obliczeń.

Kalkulator fotowoltaiczny - do czego go użyć?

Usytuowanie paneli

Właściwy kierunek ustawienia paneli słonecznych ma znaczenie. Dlatego najlepiej, aby nasza instalacja fotowoltaiczna była zwrócona w stronę południa, od którego dociera największa ilość energii elektrycznej ze słońca. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku braku możliwości skierowania systemu w wybranym kierunku, nie ma problemu z umieszczeniem go np. od strony południowo-zachodniej, czy południowo-wschodniej. Nasza fotowoltaika wciąż będzie pracować sprawnie i wydajne, jednak dobrze jest liczyć się z mniejszym zyskiem energii elektrycznej. Natomiast jeśli panele są skierowane na północ, ich działanie nie będzie przynosiło zadowalających efektów. O korzystnej pracy systemu przeczytasz na stronie: https://sunergo.pl/.

Kąt nachylenia paneli słonecznych

Na efektywną pracę systemu PV w dużej mierze wpływa położenie geograficzne. Przyjmuje się, że prawidłowe działanie fotowoltaiki zapewnia ułożenie paneli pod kątem 30-35 stopni względem ziemi. Ułożone w ten sposób panele wyprodukują możliwie największe ilości energii elektrycznej. Efekty w postaci pozyskiwanego prądu będą słabsze, jeśli zdecydujemy się na położenie paneli słonecznych pod innym kątem. Warto również zaznaczyć, że właściwe umiejscowienie modułów jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji wsporczej.

Wybór miejsca montażu

Decydując się na zakup paneli słonecznych, warto pamiętać o właściwym miejscu ich montażu. Dla sprawnego działania niezbędna jest bezpośrednie wystawienie na działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jakim stopniu mamy zacieniony dach i czy zamontowanie na nim systemu PV będzie dobrym pomysłem. Czasami również konstrukcja samego dachu jest na tyle skomplikowana, że umiejscowienie paneli słonecznych byłoby trudne, a w dalszej perspektywie także nieefektywne. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem fotowoltaiki zaczerpnąć fachowej opinii i skorzystać z doradztwa konstruktora budowlanego. W razie trudności alternatywnym rozwiązaniem jest montaż instalacji na gruncie. Należy jednak pamiętać, aby nie montować paneli na podmokłych i zalewowych obszarach, a także w miejscach, przez które prowadzi zainstalowana wcześniej infrastruktura (np. sieć gazowa).

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co to są krzesła tapicerowane?

Następny artykuł

Rzeczoznawca majątkowy nieruchomości – kto to taki?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments