Przeprowadzki firm w czasie pandemii Covid-19

Od wiosny tego roku niestety żyjemy w czasach zagrożenia pandemicznego.  Zostało wprowadzonych bardzo wiele ograniczeń, które w znaczący sposób utrudniają nam życie. Odbija się to w równym stopniu na sferze prywatnej i biznesowej. Poznaliśmy takie pojęcia jak praca zdalna, home-office, czy praca hybrydowa. Te formy wypełniania obowiązków przez pracownika w dużym stopniu wpłynęły na działalność niemal wszystkich firm i przedsiębiorstw w kraju oraz na sposobie świadczenia usług B2B. Jedną z takich usług są przeprowadzki firm, biur i urzędów.

Specyfika usługi

Wykonanie usługi przeprowadzkowej świadczonej dla firm czy biur, usługi z założenia trudnej, dodatkowo zostało skomplikowane nowymi i zaostrzonymi regulacjami wprowadzonymi przez zarządców budynków. Duża część firm mających swoje siedziby w biurowcach przeszło na zdalny system pracy, co spowodowało, że liczba osób mogących być zaangażowanych w przeprowadzkę ze strony usługodawcy drastycznie się zmniejszyła. Duża liczba zadań normalnie będąca po stronie firmy zamawiającej przeprowadzkę z konieczności spadła na wykonawcę usługi. Usługi będące dotąd ponadstandardowymi w stosunku do zwykłej przeprowadzki są obecnie traktowane jako podstawowe. Mówimy tu o takich zadaniach jak m.in.: pakowanie i rozpakowanie mienia w kartony, odłączanie i podłączenie sprzętu IT czy znakowanie i kodowanie mienia. Wszystko to wpływa na zwiększoną liczbę pracowników będących zaangażowanych w projekt po stronie usługobiorcy. Kolejną różnicą jest też z zwykle wydłużony czas realizacji całego zlecenia. Te czynniki oczywiście przekładają się na koszt finalny tak rozbudowanej, kompleksowej usługi.

Przeprowadzki firm w czasie pandemii Covid-19Bezpieczeństwo usługi

Kadra wykonująca zadanie, chcąc zapewnić bezpieczeństwo wykonania usługi, zmuszona jest do działania zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Przez to musi używać odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące itd. Niestety nie ułatwiają one wykonania zlecenia. Praca fizyczna w maseczce to dodatkowy dyskomfort i utrudnienie. To z kolei powoduje częstsze przerwy w pracy. To samo dotyczy dezynfekcji powierzchni czy wymiany uszkodzonych rękawiczek. To z kolei przekłada się na realny czas wykonania usługi przeprowadzki. Co więcej, firma wykonawcza, by nie łamać obowiązujących ograniczeń, musi przestrzegać dopuszczalnego zagęszczenie osób na określonej powierzchni.

Przeprowadzki firm – czym się zmieniły ?

Dzięki obserwacji relokacji firmowych odbywających się w czasie szalejącej obecnie pandemii można zauważyć pewną zmianę. Otóż miejscem docelowym w większości wypadków nie jest już inna, nowa powierzchnia. Bez znaczenia czy jest to przeprowadzka w Warszawie, Gdańsku czy przewóz mienia w jakimś innym mieście, trend pozostaje podobny. Firmy ograniczają swoje powierzchnie. Z tego powodu meble i pozostałe przedmioty, które są przenoszone, trafiają teraz z reguły albo do magazynu albo do utylizacji. Przechowywanie mebli  odbywa się w magazynach zewnętrznych. Firmy decydują się na magazynowanie długoterminowe trwające od 1 do 2 lat w oczekiwaniu zmiany w formie pracy. Część dotychczasowego mienia przedsiębiorstw trafia też na rynek wtórny. Równie popularnymi miejscami gdzie trafia wyposażenie biur to punkty firm zajmujących się recyclingiem i utylizacją. Rozwiązanie to obecnie jest wybierane przez wzgląd na przesycenie rynku wtórnego, co skutkuje jego mniejszą chłonnością na dobra pochodzące z biur. A to z kolei oznacza mniejsze szanse na odsprzedanie zbędnych mebli. Samo magazynowanie wiąże się też z dodatkowymi, stałymi kosztami, które firma musi ponieść, a które w przypadku mienia używanego już jakiś czas i zamortyzowanego się nie opłaca.

Lokalizacje

Rzeczą oczywistą jest to, że liczba przeprowadzek firmowych łączy się z liczbą powierzchni komercyjnych, jakie są dostępne w mieście. Na tym rynku od lat liderem jest  Warszawa. Tym samym przeprowadzki w Warszawie najwyraźniej pokazują obecne trendy. Jawi się z nich jasny obraz: liczba relokowanych biur jest na pewno wiele mniejsza niż w poprzednich latach. Te, które się już odbywają, w 80% są związane z kurczeniem się firm, a nie z ich rozwojem i przebiegają w opisany powyżej sposób.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Następny artykuł

Wybieramy lampy do salonu – modne i funkcjonalne

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
2 lat temu

Smutna prawda. Byłam zobligowana do reorganizacji naszego biura na terenie Gdańska. Przeprowadzka firmy wymagała dużego zorganizowania zarówno ze strony naszego okrojonego działu jak i ze strony firmy przeprowadzkowej. To trudny czas dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że na wiosnę wrócimy do poprzedniego modelu pracy.