Małe mieszkania na sprzedaż. O czym pamiętać, gdy kupujesz kawalerkę?

Przymierzenie się do kupienia kawalerki jest nie lada wyzwaniem. Być może zastanawiasz się, jakie są ceny mieszkań w Twojej okolicy, a może w ogóle o tym nie myślałeś, zastanawiając się bardziej nad otoczeniem i stanem lokum. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze kawalerki?

Ile kosztuje kawalerka?

Z pewnością pierwszym, co przyjedzie Ci do głowy w przypadku kupna nieruchomości, będzie jej cena. Kawalerka jest małym mieszkaniem, możesz więc zakładać, że jej cena będzie odpowiednio niska. Nie zawsze jednak tak jest. Ceny nieruchomości wahają się w zależności od położenia, miasta, rodzaju zabudowy, remontu oraz wielu innych czynników.

Kawalerka w dużym mieście, jak Kraków czy Warszawa, może być wyceniana tak jak całkiem spore mieszkanie w mniejszej miejscowości czy wsi. W przypadku kupna kawalerki warto więc oszacować, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić i zdecydować, czy nie lepiej będzie kupić nieruchomość na przedmieściach, czy też wolisz szukać kawalerki w centrum miasta.

Oczywiście w porównaniu cen pomogą Ci poszczególne platformy i strony internetowe. Również inne elementy możesz w sieci łatwo sprawdzić. Mieszkania na sprzedaż, ich metraż, ceny, porównasz na sprzedajemy.pl. Z taką wiedzą możesz w następnym kroku obejrzeć kawalerkę i ocenić jej stan.

Stan kawalerki i jej położenie

W przypadku kawalerki, tak jak i w przypadku każdej innej nieruchomości, kluczowe jest sprawdzenie stanu mieszkania. Kawalerka czy mieszkanie do remontu na pewno będą tańsze, warto jednak w tym przypadku ocenić, czy koszt remontu nie będzie większy niż kwota, która opuszcza z ceny sprzedający. Zdarza się, że mieszkanie do remontu można kupić w bardzo niskiej cenie i inwestycja jest opłacalna; bywa jednak również, że remonty zająłby tyle energii, czasu i generowałby tyle kosztów, że warto jest poszukać kawalerki, która będzie już gotowa do mieszkania.

Jeśli kupujesz mieszkanie czy kawalerkę, najprawdopodobniej myślisz o tym miejscu w perspektywie długoterminowej. Warto więc dobrze zbadać otoczenie, które stanie się Twoim nowym domem. Jeśli przeprowadzasz się ze względu na pracę, być może ważna jest dla Ciebie bliskość centrum. Jeśli jednak myślisz o spokojnej okolicy, sprawdź, czy w sąsiedztwie nie ma lasu lub innych spokojnych terenów?

Kawalerka – kwestie prawne

Kluczowym elementem w przypadku kupienia każdej nieruchomości jest dokładne sprawdzenie jej stanu prawnego. Niska cena może wydawać się bardzo kusząca, jeśli jednak dobrze utrzymany lokal w idealnej lokalizacji jest sprzedawany po bardzo niskiej cenie, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Być może nieruchomość obciążona jest długami, lub został na nią wzięty kredyt hipoteczny. Warto także zorientować się, czy aby współwłaścicielem mieszkania nie jest ktoś inny. Innymi słowy, kwestie prawne i własności lokalu muszą być jasno określone zarówno w umowie, jak i sprawdzone, najlepiej w księdze wieczystej, w której znajdziesz zapis odnoszący się do wybranej przez Ciebie nieruchomości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak wybrać trwały i niezawodny brodzik prysznicowy?

Następny artykuł

Magazyn samoobsługowy we Wrocławiu – jak wynająć i za ile?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments