Kotły na pellet. Jak działają?

Automatyczne kotły pelletowe są najczęściej wybieranym typem kotłów na biomasę. Jak działają i dlaczego są tak często wybierane? Kocioł pelletowy gwarantuje niską emisję substancji smolistych. Na dodatek wykorzystuje paliwo odnawialne (tzw. OZE) i jest łatwy w instalacji oraz obsłudze. To jednak nie jedyne jego zalety. Dowiedz się więcej o piecach na pellet!

Jak działa kocioł na pellet?

Kotły pelletowe to nowoczesne urządzenia, w dużej mierze zautomatyzowane. Ich głównym elementem jest palnik, który znajduje się w korpusie kotła. Wyposażony jest on w grzałkę elektrycznązapalarkę, dzięki której możliwe jest automatyczne rozpalanie paliwa. To sprawia, że nie musimy rozpalać go ręcznie a jedynie ustawić preferowaną przez nas temperaturę wcześniej uzupełniając zasobnik paliwem.

Gdy uruchomimy podajnik pellet trafia na ruszt, gdzie jest następnie rozpalany. Nad procesem spalania paliwa czuwa sterownik kotła. Gdy pojawi się zapotrzebowanie na moc kocioł jest uruchamiany, a po osiągnięciu zadanej temperatury automatycznie wygaszany. Po każdym cyklu rozpalenia paliwa następuje proces oczyszczania rusztu, a popiół i pozostałości po procesie spalania są usuwane do komory popielnika.Płomień na ruszcie podtrzymywany jest przez wentylator, a płomienie – w razie zbyt wysokiej temperatury – gaszone są dzięki zaworowi wodnemu. W momencie gdy woda w obiegu osiąga preferowaną temperaturę podajnik paliwa wyłącza się. Następnie, gdy temperatura w obiegu spada, ponownie automatycznie się włącza. Spalanie w piecu pelletowym jest więc procesem ciągłym. W momencie gdy cały pellet się wypali wentylator oczyszcza palnik i ruszt. Popiół zaś usuwany jest do popielnika. Zautomatyzowane kotły pelletowe znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

Piec pelletowy. Jakie ma zalety?

Zalet kotła na pellet jest wiele. Jedną z nich są jego wymiary.mogą być jego gabaryty. Wspoczesne kotły pelletowe to kompaktowe urządzenia, które nie zjamują dużo miejsca w kotłowni. Kocioł pelletowy nie zajmuje dużo miejsca, zwłaszcza jeśli porównamy go z innymi urządzeniami o podobnej mocy grzewczej. Dzięki temu bez problemu mieści się nawet w bardzo małej kotłowni.

Inną korzyścią jest wygoda jego obsługi, która ogranicza się niemal wyłącznie do dosypywania paliwa raz na kilka dni. Komfort użytkowania gwarantuje także samo paliwo. Ma ono formę granulatu, który łatwo się przechowuje i który nie brudzi – w przeciwieństwie do węgla.

Wreszcie, piece kotłyna pellet są ekologiczne, ponieważ wykorzystują biomasę. Pellet jest niczym innym jak sprasowanymi pod wysokim ciśnieniem zrębkami i wiórami drzewnymi. Ma niską wilgotność i wysoką wartość opałową – podobną do drewna.

Niewątpliwą zaletą pieców pelletowych jest także to, że można otrzymać dofinansowanie na ich zakup. Od 1 lipca 2021 roku jest to aż 9 tys. zł!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kominek wolnostojący, czyli magia nie tylko od święta!

Następny artykuł

Montujemy klimatyzator w domu – jaki wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments