Jakie cechy powinna mieć dobra spawarka?

Spawarka jest tym urządzeniem, które zawsze się przydaje, zarówno w przydomowym warsztacie, jak i w profesjonalnym zakładzie przemysłowym. Zatem niezależnie od tego, czy jesteś spawaczem-amatorem, czy zawodowcem, powinieneś wiedzieć, czym kierować się przy wyborze wspomnianego sprzętu. Jakie są cechy dobrej spawarki? Przeczytaj.

Jaki rodzaj spawarki wybrać?

To pytanie zadaje sobie wielu majsterkowiczów. Jednak wybór jest prosty – najlepsza jest spawarka inwertorowa. Zresztą transformatorowa już od dawna odeszła do lamusa. Mimo że była o wiele tańsza od inwertorowej, niska moc urządzenia, niski cykl pracy i ogromne gabaryty sprawiały, że jej użytkowanie nie należało do łatwych. Być może masz jeszcze gdzieś w domu spawarkę transformatorową, jednak my polecamy Ci korzystanie z inwertorowej. Jej wysoka sprawność i niewielka waga wpływają na fakt, że sprzęt jest chętnie wybierany. Ponadto spawarkę inwertorową wyróżnia duża tolerancja na wahania napięć, odporność na zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Te parametry świadczą o tym, że urządzenie może być używane w każdych warunkach, co jest bardzo ważne.

Jakie są popularne metody spawania?

Na rynku dostępne są półautomaty spawalnicze, zwane migomatami (spawarki MIG MAG), a także spawarki MMA oraz TIG. Na czym polega każda z tych metod spawania?

Spawanie MIG MAG jest metodą, która wykorzystuje osłonę gazu. Nadaje się ona do łączenia grubych metali oraz aluminium. Powstała spoina ma dobrą jakość. Tego typu urządzenia najczęściej wyposażone są w takie funkcje jak:

  • test drutu i gazu,
  • spawanie punktowe,
  • regulacja prędkości podawania drutu.

Spawarki MMA wykorzystują elektrodę otuloną. Wspomnianą elektrodę należy jednak często wymieniać, a także usuwać żużel ze spoiny. Urządzenie świetnie sprawdzi się do spawania w trudno dostępnych miejscach. Główne funkcje w tego typu spawarkach to: Hot Start, stabilizacja łuku, regulacja pracy wentylatorów.

Z kolei spawanie metodą TIG polega na wykorzystaniu elektrody nietopliwej. Uzyskana w ten sposób spoina jest wysokiej jakości. Spawarki TIG używa się do łączenia aluminium i stali wysokostopowych. Dodatkową, ale ważną, cechą spawarki TIG jest to, że może ona pracować w trybie MMA.

Na jakie parametry spawarki warto zwrócić uwagę?

Samo poznanie metod spawania to zbyt mało, by wybrać dobrą spawarkę. Musisz jeszcze zwrócić uwagę na jej parametry. Od czego zacząć?

Przede wszystkim sprawdź prąd spawania. To właśnie on ma wpływ na tempo pracy i sprawność spawarki. Ponadto od prądu spawania zależy to, czy będziesz mógł łączyć materiały grube i twarde. Jeśli chcesz spawać detale, prąd spawania musi być przynajmniej rzędu 200 A. Do łączenia materiałów grubszych i twardszych wybierz nawet ten o amperażu 320.

Przed kupnem spawarki sprawdź, jaką moc pobiera urządzenie. Warto zwrócić uwagę na spawarki energooszczędne. Im niższa moc pobierania, tym sprzęt zapewnia mniejsze koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o ten parametr, rekomendujemy spawarki TIG.

Cykl pracy to kolejny ważny parametr. To od niego zależy sprawność spawarki. Cykl pracy określa, przez jaki czas możesz używać spawarki, a ile minut potrzebuje ona, by się wychłodzić. Dobra spawarka powinna mieć cykl pracy przynajmniej na poziomie 60%.

Zwróć także uwagę na podajnik drutu. Metalowe są trwalsze i bardziej wytrzymałe od plastikowych, a poza tym mogą utrzymać nawet 15 kg szpule drutu.

Kolejny parametr to średnica elektrody. Im większa, tym grubszy materiał możesz spawać.

Teraz już wiesz, jak wybrać spawarkę. Na rynku jest wiele modeli, jednak najważniejsze to wiedzieć, jakie parametry ma mieć urządzenie i jaka metoda spawania będzie odpowiednia do danego materiału. Jeden z popularniejszych modeli to MIG 210 SYNERGIA

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Falujące ogrodzenia

Następny artykuł

Nowe apartamenty pod Warszawą

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments