Jak urządzić modną i funkcjonalną kawalerkę

Kawalerka – niewielka przestrzeń, raj dla minimalistów i mistrzów rozwiązań niezwykle funkcjonalnych, a dla wielu osób, zwłaszcza singli, pierwsze samodzielne mieszkanie. Urządzenie tak niepozornego lokum wymaga kreatywności, która pozwoli na zniwelowanie oczywistych ograniczeń aranżacyjnych.

Pomaluj swój świat.

O co chodzi? Rzecz w tym, aby małe mieszkanko wizualnie powiększyć. Pomoże w tym odpowiedni dobór kolorów i odcieni, którymi zostaną pokryte ściany kawalerki. Barwy wyraziste, ekspresyjne należy odłożyć na inne okazje. Oczekiwany skutek przyniesie wykorzystanie barw jasnych i chłodnych. Biel, odcienie szarości, kolory pastelowe powiększają wizualnie mieszkanie, a dodatkowo pozwalają na świetne rozłożenie akcentów.  Dzięki różnym odcieniom tego samego koloru można z powodzeniem wyodrębnić granicę pomiędzy strefami – dzienną i kuchenną. Podobny efekt przyniesie pokrycie wybranych ścian ozdobną tapetą.

Jakie meble do kawalerki?

Meble do kawalerki w sposób szczególny muszą łączyć walory użytkowe z estetyką i, rzecz jasna, z uwzględnieniem niewielkiej powierzchni lokalu. Po pierwsze odrzucić należy masywne meblościanki oraz pojedyncze ciężkie sprzęty, które dramatycznie zwiększą problem. Rozwiązanie stanowią lekkie, wielofunkcyjne meble takiej jak meblościanki – zobacz. Odpowiednie i wygodne urządzenie kawalerki powinno być zapoczątkowane wydzieleniem stref odpowiadających codziennemu użytkowaniu. Podstawowy podział to strefa dzienna i strefa kuchenna. Strefa dzienna na ogół obejmuje również miejsce do pracy (rzecz charakterystyczna m.in. dla młodych osób pracujących zdalnie). Istotne jest tutaj rozróżnienie – kawalerka z kuchnią w odrębnym pomieszczeniu oraz kawalerka typu „studio”.

Jak urządzić modną i funkcjonalną kawalerkę

Pokój dzienny.

Kawalerka to mieszkanie, w którym doskonale sprawdzą się lekkie, oszczędne w stylistyce meble. Znakomity przykład stanowią tu meble w modnym skandynawskim stylu ze świetnie imitującymi drewno frontami. O nadanie pomieszczeniu odpowiedniego nastroju i przytulności zadbają odpowiednie dodatki. Wśród nich wymieńmy przede wszystkim lustra optycznie powiększające przestrzeń oraz odpowiednio dobrane tkaniny. Co do funkcji. Komfort użytkowania zapewni lokatorowi sofa z funkcją spania, w wielu oferowanych wersjach rozkładania lub łóżko chowane w szafie – opcja szczególnie przydatna na niewielkim metrażu. Zabudowana szafa wnękowa rozwiąże problem przechowywania rzeczy. Szklane drzwi takiej szafy wydatnie zwiększą optycznie powierzchnię pokoju. Funkcjonalność przy minimalnym wykorzystaniu przestrzeni zapewnią m.in. regały i stoliki z wysuwanymi blatami oraz koszami, wiszące półki, pufy z pojemnikami. Oczywiście do rozsądnego wykorzystania pozostaje również powierzchnia ścian, gdzie swoje miejsce znajdą wiszące półki.

Kuchnia w odrębnym pomieszczeniu.

To tradycyjny model rozkładu mieszkania. W przypadku kawalerki osobna kuchnia będzie pomieszczeniem wąskim i ciasnym, a tak czy inaczej, musi się tam znaleźć miejsce dla lodówki. W takiej sytuacji sprawdzą się przede wszystkim meble na wymiar, co pozwoli na optymalne wykorzystanie powierzchni, gdzie oferta obejmuje interesujące rozwiązania dedykowane małym kuchniom, dzięki którym wszystkie niezbędne rzeczy znajdą swoje miejsce. Niezwykle istotna w tym przypadku będzie jasna kolorystyka mebli. Między innymi warto wziąć pod uwagę rozsuwane blaty lub stoliki umożliwiające wykorzystanie kuchni jako jadalni. Więcej informacji na temat aranżacji kuchni w odrębnym pomieszczeniu znajdziesz na tym blogu wnętrzarskim.

Aneks kuchenny w kawalerce.

Kawalerka z aneksem kuchennym powinna w sposób nienachalny, ale wyraźny, posiadać rozgraniczenie pomiędzy strefami użytkowymi lokalu. Jest to istotne, ponieważ w integralnej całości mieszkania brak jest wyróżnienia między strefą odpoczynku, pracy, a gotowaniem i posiłkiem. Może to być wyznaczone dobranym umeblowaniem, czy też przedmiotami i akcesoriami. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj wyznaczenie obszaru „wyspy kuchennej” odgrodzonej stołem barowym lub kuchennym blatem. Jest to rozwiązanie zarazem bardzo praktyczne, jak i atrakcyjne wizualnie (salon będzie sprawiał wrażenie większego). Idealne dla singli, którzy jadają „na mieście” i nie potrzebują przestronnej kuchni. Sprzyja to także spotkaniom towarzyskim (np. modne obecnie, wspólne gotowanie z gośćmi).

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak wybrać lampę wiszącą do salonu?

Następny artykuł

Mieszkanie na Mokotowie – dlaczego warto je kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments