Współczesne budownictwo w dużych miastach nie rozpieszcza nikogo metrażem, podobnie jak wszechobecne mieszkania z czasów PRL. Powierzchnia mieszkań waha się średnio od 30 do 50 metrów kwadratowych. Urządzenie małego salonu jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli chcemy, by pełnił kilka różnych funkcji. Przemyślana aranżacja i zastosowanie kilku ciekawych rozwiązań z pewnością umożliwią stworzenie przyjaznej dla wszystkich przestrzeni.
Aranżacja małego salonu – od czego zacząć?
Niezależnie, czy aranżujesz wnętrza salonu w budynku, który dopiero powstaje, czy też planujesz remont generalny, istniejącego już mieszkania zacznij od projektu salonu. Wykorzystaj rzut pomieszczenia z naniesionymi wymiarami oraz miejscami, w których znajdują się okna oraz drzwi. Dzięki temu będziesz wiedział, ile miejsca masz na poszczególne meble.
Następnie określ strefy, jakie będą się znajdować w salonie. Często salon pełni nie tylko podstawową funkcję wypoczynkową oraz reprezentacyjną, gdzie przyjmujesz gości i chętnie odpoczywasz. Bardzo często to miejsce, w którym pracujesz lub się uczysz, a także spożywasz posiłki z rodziną. Dlatego aranżując takie wnętrze, zastanów się, które z funkcji będę istotne dla Ciebie oraz Twojej rodziny. To będzie miało wpływ na dobór mebli.
Jeśli postanowisz, że salon będzie miejscem, gdzie odpoczywasz, pracujesz, przyjmujesz gości, a także spożywasz z nimi posiłki, musisz dobrać meble dwufunkcyjne.
W mniejszym pomieszczeniu trudno poszczególne strefy od siebie oddzielić, czy wyróżnić, np. stosując różne wysokości sufitu, czy inne materiały podłogowe. Czasem wystarczy jednak pod jedną ścianą ustawić wygodną sofę i fotele, pod drugą zaś stół jadalny, by podkreślić ich odrębność.
Jakie meble do małego salonu sprawdzą się najlepiej?
Kupując meble do małego salonu, wybierz modele dwufunkcyjne. Wygodna sofa z funkcją spania na nóżkach to elegancki i praktyczny mebel, który nie będzie robił wrażenia zbyt przysadzistego. Doskonale do niej będą pasować nieduże foteli, tworząc strefą relaksu dla Ciebie i Twojej rodziny oraz gości. Designerskie sofy i fotele, które będą pasować do małego salonu, nadając mu eleganckiego charakteru, znajdziesz na https://furniro.pl/.
Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jest stół. Najlepiej wybrać model rozkładany, dzięki temu na co dzień nie będzie zajmować zbyt wiele miejsce, a będziesz mógł ugościć przyjaciół oraz rodzinę podczas wspólnych spotkań. Stół jadalny to również doskonały łącznik strefy kuchennej i odpoczynkowej, jeśli masz salon z aneksem kuchennym.
Całość aranżacji mogą uzupełnić takie meble jak szafka pod telewizor, meblościanka, czy komody. Do małych przestrzeni doskonale się sprawdzą proste w formie, niskie meble, na nóżkach, które dodadzą im lekkości. Doskonałym rozwiązaniem mogą być komody z czasów PRL, które pasują zarówno do wnętrz w stylu eklektycznym, retro, oraz nowoczesnych. Jeśli masz wolną ścianę, a potrzebujesz miejsca na książki i drobiazgi, możesz ustawić na niej prosty regał z miejscem na telewizor, lub nowoczesne meble modułowe, które można dowolnie aranżować. Pamiętaj, by ich wielkość i forma, nie zdominowały całego wnętrza.
Jaka kolorystyka do małego salonu?
Kolorystyka w małych pomieszczeniach ma niezwykle istotne znaczenia na ich odbiór. By wizualnie powiększyć małą przestrzeń i dodać jej lekkości wybierz jasne kolory beże lub neutralne szarości. Ciepłe, pastelowe barwy nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru, połączenie ich zaś z dodatkami o bardziej wyrazistych odcieniach nadadzą całości charakteru. Jasne szarości będą naturalnym tłem do nowoczesnych wnętrz, w których zastosowano meble wykonane z drewna i metalu. Takie rozwiązanie doskonale pasuje do aranżacji w stylu minimalistycznym, czy industrialnym.
A co jeśli kochasz wyraziste kolory i wzory. W takiej sytuacji możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Zastosuj we wnętrzu naturalny kolor ścian, a wzory i kolory zastosuj w elementach dekoracyjnych, takich jak zasłony, poduszki, czy obicia foteli. Jasnobeżowe ściany doskonale będą współgrać z obiciami w kolorze musztardowym, czy butelkowej zieleni i wzorzystymi zasłonami w podobnej tonacji kolorystycznej.
Możesz również zdecydować się na kolorową wzorzystą tapetę, którą pokryjesz jedną ścianę lub jej fragment, np. przy sofie, będącej jej kolorystycznym dopełnieniem lub stole. Takie zastosowanie tapety podkreśli daną strefę, nada wnętrzu wyrazistości, jednocześnie go nie dominując. Pamiętaj jednak, by decydując się na wyraziste barwy tapety, czy dodatków, pozostałe meble dobrać tak, by stanowiły jedynie uzupełnienie i dopełnienie aranżacji. Powinny być utrzymane w neutralnej, kolorystyce. Inaczej we wnętrzu twojego salonu zapanuje chaos i zacznie przytłaczać.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.