Wiele osób kupując mieszkanie od dewelopera zadaje sobie pytanie – “czy sprawdzanie umowy deweloperskiej jest w ogóle konieczne?” Przykłady kupujących, którzy nie zlecili takiego sprawdzenia, po czym zostali oszukani lub wprowadzeni w błąd, jasno pokazują, że zawsze warto je wykonać. W tej sytuacji potrzebny jest profesjonalista z zakresu prawa od nieruchomości. Tylko ekspert z fachową wiedzą oraz doświadczeniem jest w stanie wykryć i zmienić nieuczciwe lub nieprawidłowe zapisy umowy.
Na czym polega sprawdzanie umowy deweloperskiej?
Przykłady osób, które utraciły całe oszczędności życia, przekazując środki nieuczciwemu deweloperowi, mogą służyć za przestrogę dla innych. Wielu z nich już od kilku lat stara się dochodzić sprawiedliwości przed sądem i odzyskać pieniądze. Niestety często nieskutecznie.
Jeżeli jakikolwiek zapis umowy od dewelopera wzbudza Twoje wątpliwości, a sam nie posiadasz fachowej wiedzy z zakresu prawa, nie ryzykuj.
W porównaniu do kosztu zakupu nieruchomości od dewelopera, ta usługa nie jest dużym wydatkiem. Może natomiast ustrzec przed wieloma kłopotami w przyszłości, np. utratą pieniędzy przekazanych deweloperowi.
Sprawdzenie umowy deweloperskiej to również zbadanie wszystkich okoliczności, związanych z daną inwestycją. Z punktu widzenia kupującego znaczenie ma wiele aspektów. Prawnik upewni się np. co do tego, czy w okolicy nie są planowane inwestycje mogące okazać się w przyszłości uciążliwe dla mieszkańców.
Doświadczenia zarówno osób, które dzięki interwencji specjalisty uniknęły podpisania nieuczciwej umowy oraz tych, które zrezygnowały z analizy zapisów i zostały oszukane pokazują, że sprawdzanie umowy deweloperskiej zdecydowanie się opłaca.
Prawnik przeanalizuje także dotychczasową działalność biznesową dewelopera, by wykryć ewentualne nieprawidłowości i nieuczciwe praktyki. Sprawdzenia wymaga również stan prawny nieruchomości i źródła finansowania inwestycji. Ustalić należy, czy daną nieruchomość obciąża hipoteka, która zabezpiecza kredyt dewelopera. Taka okoliczność może rodzić wiele konsekwencji dla inwestycji i kupującego.
Co wymaga sprawdzenia?
Sprawdzenie umowy deweloperskiej to szczegółowa analiza każdego jej zapisu. Prawnik od nieruchomości bada wszystkie szczegóły treści umowy.
W takich wypadkach, prawnicy w pierwszej kolejności poszukują tzw. klauzuli abuzywnych. Są to zapisy sprzeczne z obowiązującym prawem i szczególnie godzące w interesy kupującego. Dobrze sporządzona umowa z deweloperem jest gwarantem zabezpieczenia praw kupującego. Jednak to w interesie kupującego jest, by przed podpisaniem zbadać każdy jej zapis. Może zrobić to tylko odpowiednio wykwalifikowany prawnik, będący na bieżąco z każdą obowiązującą ustawą.
Następnym krokiem na ogół jest sprawdzenie wszystkich załączników do umowy, dokumentów i pozwoleń.
Oprócz samej treści umowy, prawnik sprawdzi także m.in.:
- pozwolenie na rozpoczęcie budowy
- harmonogram wszelkich płatności
- umowę rezerwacyjną
- umowę o prowadzenie rachunku powierniczego
- i wiele innych.
Po analizie prawnik od nieruchomości zażąda od dewelopera usunięcia z umowy nieuczciwych zapisów. Natomiast zapisy, które mogą wymagać nieznacznej zmiany, są negocjowane, tak by jak najlepiej zabezpieczały interesy kupującego. Wtedy, po wprowadzeniu stosownych zmian, podpisujący umowę może mieć pewność, że podejmuje korzystną dla siebie decyzję.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.