Jak dbać o grzejniki w sezonie zimowym?

Pora roku jaką jest zima to moment, w którym szczególnie ważna jest odpowiednia konserwacja urządzeń grzewczych w naszym miejscu zamieszkania. W te chłodniejsze dni najbardziej zależeć nam będzie na dobrze działających grzejnikach. Dlatego należy zadbać o te urządzenia, aby mieć pewność, że nie zawiodą nas właśnie wtedy, gdy najbardziej będziemy ich potrzebować!

Wydajność grzejnika zależy od jego czystości.

Podstawową czynnością podczas zimowego utrzymania grzejników jest oczywiście ich oczyszczenie. W pierwszej kolejności usuwamy kurz i brud z powierzchni grzejnika, a także sprawdzamy, czy nie ma na nim jakiegokolwiek osadu. Jeśli zauważymy taki osad, należy go usunąć specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu.

Pamiętajmy, że kurz zgromadzony na grzejniku może spowodować obniżenie jego skuteczności nawet o 30 proc.! To z kolei w konsekwencji powoduje, że będzie musiał pracować dłużej, aby osiągnąć pożądaną temperaturę, czyli pochłaniać więcej energii. Kurz i brud to pożywka dla roztoczy wytwarzających alergeny, które powodują np. astmę. Dlatego o regularnym czyszczeniu kaloryferów powinniśmy pamiętać na co dzień a nie tylko od święta.

Bezawaryjne użytkownika grzejnika

Następnym etapem jest ocena stanu technicznego grzejników. Należy sprawdzić, czy nie ma na nich wycieków, czy są one stabilnie zamocowane i czy działają prawidłowo. Na rynku mamy dziś bardzo szeroki wachlarz doskonałej jakości grzejników, które przy właściwym montażu powinny służyć nam przez długie lata. W przypadku gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości lub zauważyliśmy coś niepokojącego, wówczas najlepiej od razu skontaktować się z profesjonalnym serwisem grzejników.

Należy także zadbać o odpowiednie ustawienie grzejników. Siłą rzeczy w okresie zimowym często będziemy ustawiać je na maksymalną moc grzewczą, aby szybciej ogrzać pomieszczenie. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić, ponieważ może to prowadzić do przegrzania pomieszczenia i bezużytecznego wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Konserwacja w domu

Niezależnie, jakim grzejnikiem dysponujemy i jakie prace konserwacyjne musimy w nim wykonać, zawsze warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu zapowietrzenia grzejnika. Odpowietrzanie instalacji ogrzewania jest ważnym procesem, który pozwala na usunięcie nadmiaru powietrza z instalacji ogrzewania. Zbyt duża ilość powietrza w instalacji zazwyczaj prowadzi do spadku wydajności urządzenia i nierównomiernego rozprowadzania ciepła. Zapowietrzony grzejnik jest zimny i zimno jest w pomieszczeniu.

W celu odpowietrzenia grzejnika, trzeba znaleźć zawór odpowietrzający, który zwykle znajduje się na górze urządzenia lub na jego boku. Otwieramy go, nasłuchując uważnie charakterystycznego dźwięku ulatniającego się ze środka powietrza. Teraz odczekujemy aż cały nadmiar powietrza zostanie usunięty z grzejnika, a z urządzenia zacznie wydobywać się woda. Kolejny krok to zamknięcie zaworu odpowietrzający i sprawdzić, czy grzejnik działa prawidłowo. Po takim „kosmetycznym” zabiegu, nasz grzejnik powinien w kilka chwil zacząć działać właściwie.

Doskonałe grzejniki w DobryGrzejnik!

Podsumowując, konserwacja grzejników w zimie polega na ich oczyszczeniu, sprawdzeniu stanu technicznego i ewentualnym odpowietrzeniu, naprawieniu oraz odpowiednim ustawieniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że grzejniki będą sprawnie działać w chłodniejsze dni i zapewnią nam upragnione ciepło. Aby grzejniki np. grzejniki łazienkowe służyły nam bezawaryjnie przez długie lata, warto postawić na jakość, którą cechują się urządzenia grzewcze renomowanych producentów – właśnie takie znajdziesz w ofercie DobryGrzejnik! Oferujemy także Grzejniki w naszym niemieckim sklepie NeuHeizung.de – zapraszamy!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

To musisz widzieć – jak obniżyć koszt klimatyzacji domowej

Następny artykuł

Lazura i olej do tarasu Remmers – jak odnowić drewno ogrodowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments