Dobrze uszyte firany zawsze w cenie!

Spoglądając na różne dekoracje okienne, można odnieść wrażenie, że klasyczne rozwiązania w postaci firan lub zasłon odchodzą niejako w zapomnienie. Można by uznać, na szczęście błędnie, że ich miejsce zajęły rolety rzymskie czy panele japońskie. W istocie jednak firanki okienne pozostają nadal podstawą aranżacji okna, a wymienione przed chwilą inne dekoracje są raczej uzupełnieniem, nie konkurentem!

Len, woal i linen look, czyli różne rodzaje firanek

Zastanawiając się nad zakupem firanki okiennej, zwykle pierwsze nasze myśli kierujemy ku sklepom, które oferują gotowe wyroby. Do pewnego stopnia jest to rozwiązanie słuszne, łatwo jest kupić przesłonę na okna w budynkach z wielkiej płyty, gdzie wymiary są ustandaryzowane i wszystkie mieszkania wyglądają w efekcie identycznie. Nieco inaczej sprawa przedstawia się, gdy zamarzy nam się nietypowy produkt wysokiej jakości lub gdy będziemy potrzebowali na przykład firan na skosy czy na okna trapezowe. W takiej sytuacji czeka nas zamówienie firanek na wymiar i choć będzie to nieco droższe, to pozwoli nam to także kupić produkt z wybranej przez nas tkaniny. Spośród dostępnych na rynku materiałów dużym, niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się len. Drugą popularną grupą są tkaniny i firany linen look, czyli imitujące wygląd lnu, lecz pozbawione jego wady w postaci podatności na zagniecenia. Wreszcie firanki z woalu i muślinu są chyba najdelikatniejsze na rynku, lecz dzięki temu są one jeszcze bardziej urocze. Rzecz jasna, różnica w jakości pomiędzy produktami maszynowymi a tymi uszytymi na zamówienie jest duża, na korzyść tych ostatnich. Wynika to zarówno z wyboru, w przypadku zamówienia szycia firan na wymiar, lepszych gatunkowo surowców, jak i większej pieczołowitości wykonawstwa przez pracownię krawiecką, niż ma to miejsce przy produkcji seryjnej.

Dobrze uszyte firany zawsze w cenie!

Firany okienne, a różne style aranżacji

Choć firany kojarzą się nam z wnętrzami klasycznymi, to staną się one cennym elementem kompozycji także nowoczesnych salonów, jadalni czy sypialni. W stylu francuskim, angielskim czy klasycznym firany w salonie powinny być wybitnie ozdobne, często wykonane z batystu i z dekoracyjnym obszyciem w formie lamówki. Co oczywiste, także towarzysząca firance zasłona musi być odpowiedniej barwy, zwykle ciemnej, i stosownej jakości. Cennym dodatkiem przy aranżacji okna w salonie bądź jadalni jest też karnisz, najczęściej klasyczny z rzeźbionego drewna lub metalu. W przypadku wyboru karnisza elektrycznego trzeba zawczasu nabyć odpowiednie maskownice do szyn karniszowych, inaczej automatyka okienna zaburzy harmonię i będzie powodowała dysonans z pięknymi meblami, dekoracjami czy wreszcie zakupionymi przez nas kotarami. Nieco inaczej będzie przedstawiała się sytuacja u miłośników nowoczesnych wnętrz, a więc stylu minimalistycznego, loftowego czy, w pewnym stopniu, także skandynawskiego. Decydując się na zakup bądź uszycie firan na wymiar, lepiej jest postawić na delikatne, proste wzory. W niektórych kompozycjach, na przykład w stylu boho, można na prostych, lnianych firankach kuchennych dodać barwne lamówki. Karnisze sufitowe lub karnisze elektryczne (np. takie) w tych wnętrzach możemy dobierać swobodniej, nie muszą być one wybitnie ozdobne, a pewna kanciastość automatycznych szyn karniszowych we wnętrzach postindustrialnych jest nawet pożądana. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z maskownicy, że zamówione przez nas rolety nie muszą być ozdobne, lecz style nowoczesne stawiają sobie za cel swoistą walkę z ponadczasową klasyką i choć zabrzmi to nieco dziwnie, to konkurencja tych dwóch nurtów jest dla nas korzystna, oferta mebli czy dekoracji okiennych jest dzięki temu o wiele szersza!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Mieszkanie od dewelopera na Wilanowie – czy gra jest warta świeczki?

Następny artykuł

Sposób na dekorację ogrodu, czyli wiklina w ogrodzie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments