Co to znaczy, że wełna mineralna jest hydrofobizowana?

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Wykorzystuje się ją w instalacjach grzewczych, sanitarnych oraz akustycznych. Znakomicie sprawdza się w trakcie izolacji poddaszy, ścian, stropodachów, tarasów czy fasad. Wełna to materiał o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, który jednak łatwo chłonie wilgoć. Aby zminimalizować to zjawisko, wełna mineralna jest poddawana procesowi hydrofobizacji. Czym jest ten proces?

Czym jest hydrofobizacja?

Hydrofobizacja to proces polegający na nadawaniu powierzchniom konkretnych produktów właściwości hydrofobowych. Przeprowadza się go na wiele sposobów. Jest to m.in. malowanie dedykowanymi farbami, naklejanie specjalnej folii z hydrofobowych tworzyw sztucznych czy impregnowanie poprzez wprowadzanie substancji hydrofobowych bezpośrednio do powierzchniowej warstwy danego materiału.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją izolacji technicznych oraz budowlanych: „Hydrofobizację przeprowadza się w celu zapobiegania wnikaniu wody w struktury danego materiału. Produkty poddawane temu procesowi nie chłoną wody, co sprawia, że są one dużo bardziej odporne na działanie wilgoci. Wśród materiałów podlegających hydrofobizacji warto wymienić, chociażby metale, beton, szyby, tkaniny czy drewno. W przypadku wełny hydrofobizacja odbywa się przez impregnację olejem mineralnym”.

Najważniejsze właściwości hydrofobizowanej wełny mineralnej

Hydrofobizowana wełna mineralna nie chłonie wilgoci z powietrza. To najważniejsza cecha tego materiału, która sprawia, że tak chętnie jest on wybierany do izolacji wybranych miejsc w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej. Poza odpornością na zawilgocenie, wełna hydrofobizowana odznacza się również brakiem absorbcji wody oraz szybkim schnięciem po kontakcie z tą cieczą. Wełna nie puchnie i nie kurczy się pod wpływem działania wilgoci, pozostaje sucha nawet w warunkach wysokiej wilgotności, co przekłada się bezpośrednio na stworzenie środowiska, w którym nie mogą rozwijać się grzyby, pleśnie i inne szkodliwe drobnoustroje.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Pasy mocujące (transportowe) – do czego służą?

Następny artykuł

Lustro czy szafka z lustrem do łazienki – co wybrać?

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments