Brama garażowa — jaką wybrać?

Garaż to przestrzeń użytkowa, która zazwyczaj nie odgrywa tylko roli schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi auta. Trzymamy w nim wiele dodatkowych akcesoriów, czasami meble ogrodowe, oraz inne indywidualne przedmioty. Oprócz tego garażowe bramy pełnią istotną funkcję w wyglądzie zewnętrznym budynku. Musi więc pasować wizualnie do otoczenia i być atrakcyjna. Obecnie wybór jest nieograniczony. Do wyboru mamy bramy segmentowe oraz bramy uchylne w różnych wariantach. Na jaki się zdecydować i na co zwracać uwagę przed zakupem? Przekonajmy się.

Wśród najbardziej popularnych rodzajów bram, prym wiodą bramy garażowe segmentowe, chociaż jeszcze do niedawna mogliśmy odnotować duże zainteresowaniem bramami uchylnymi. Nadal oba rodzaje cieszą się uznaniem klientów, a każde rozwiązanie niesie ze sobą pewne zalety oraz wady. Warto więc dokładnie przeanalizować indywidualne cechy obu modeli oraz swoje preferencje i wymagania. Niezależnie czy są to uchylne, czy segmentowe bramy garażowe powinny charakteryzować się prostotą w obsłudze, być wytrzymałe i spójne z wizerunkiem elewacji domu, ogrodzeniem i otoczeniem.

Na co zwracać uwagę wybierając bramę garażową?

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z rozwiązania, które wybraliśmy. Oczywiście jest to sama cena. Nie powinien być to jednak czynnik decydujący, gdyż brama kupowana jest zazwyczaj na bardzo długie lata. Interesującymi nas czynnikami powinny być takie cechy jak sposób otwierania bramy, oraz wymiary, jakie posiadają drzwi garażowe. Duże znaczenie ma także materiał, z jakiego brama garażowa została wykonana. Najpopularniejszymi surowcami jest drewno, stal i aluminium. Obecnie największą popularnością cieszą się automatyczne bramy garażowe i to właśnie takich klienci szukają najczęściej, głównie z powodu wygody, jaką oferują.

System otwierania bramy garażowej

Większość nowoczesnych modeli bramy garażowej posiadają automatykę. Pozwala ona otwierać bramę garażową bez konieczności wysiadania z pojazdu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które doceni każdy użytkownik. W takim przypadku przodują napędy zawierające moduł sterujący z odbiornikiem radiowym. Oznacza to nie więcej, że w bramie garażowej umieszczony jest czujnik, który reaguje na naciśnięcie guzika w bezprzewodowym pilocie. Nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie na rynku.

Występują także inne rozwiązania na miarę XXI wieku. Jest to np. zamek z kodem, czytnik linii papilarnych, czy skaber karty magnetycznej. Można również pokusić się o system wyposażony w moduł zdalnego sterowania GSM. Wówczas bramy można otwierać za pomocą swojego telefonu.

Materiał wykonania bramy garażowej

Kolejnym istotnym kryterium jest wybór odpowiedniego materiału. To, jaki wybierzemy, powinno zależeć od kilku czynników, np. klimatu, w którym mieszkamy, a także od indywidualnych upodobań. Klasycznym materiałem wykorzystywanym do produkcji bram jest drewno. Będzie to dobry wybór w przypadku właścicieli ceniących klasyczny wygląd.

Sprawdź bramy garażowe na: https://dopasujrolety.pl/10-bramy-i-kraty

Brama z drewna, podobnie jak podłogi zapewniają niepowtarzalny i luksusowy wygląd. Jest idealnym rozwiązaniem podczas gdy musimy stworzyć bramę na wymiar. Taki materiał z łatwością można przyciąć do dowolnego rozmiaru i kształtu. Ich montaż również jest bezproblemowy, gdyż drewno jest sprężyste, a przy tym nie wgniata się pod naciskiem. Jest to więc bardzo uniwersalne rozwiązanie.

Popularnym wyborem jest także brama stalowa. To kolejny praktyczny wariant, który nie wymaga przeprowadzania prac konserwacyjnych. Stalowe bramy charakteryzują się nowoczesnym i eleganckim wyglądem, przy czym ich cena nie jest wygórowana. Producenci oferują praktycznie nieskończone możliwości wzornictwa, więc istnieje duże pole do popisu.

Alternatywą dwóch powyższych opcji mogą być drzwi z nakładkami ze sztucznego drewna, imitujące prawdziwe. Takie bramy wyposażone są w stalową, izolowaną i energooszczędną podstawę.

Dodatkowe elementy bramy garażowej

Wybierając bramę do garażu, musimy także skupić się na jak największej funkcjonalności. Kupując drzwi garażowe nie zawsze mamy na myśli wysoki komfort użytkowania, a powinniśmy. Postaw więc na dodatkowe elementy, np. wbudowane zamki czy zawiasy. Czasami dobrym wyjściem jest zastosowanie furtki serwisowej. Dzięki temu wejdziemy do wnętrza bez konieczności otwierania całej bramy. Jeżeli zależy nam na aspektach wizualnych, warto zastosować dodatkowe elementy dekoracyjne, np. przeszklenia.

Brama garażowa a bezpieczeństwo

W garażach oprócz drogocennych aut możemy także przechowywać inne cenne materiały lub przedmioty. Jeżeli boimy się, że ktoś może włamać się do samochodu lub skorzystać z okazji i zabrać inne wartościowe rzeczy to powinniśmy przemyśleć dodatkowe systemy zwiększające bezpieczeństwo. Oczywiście może to być alarm, ale jest to kwestia podstawowa.

Oprócz tego dodatkowym utrudnieniem dla złodziei może być czytnik linii papilarnych. Takie dodatkowe zabezpieczenie ma sens zwłaszcza wtedy, gdy garaż połączony jest z domem i istnieje możliwość przejścia z niego wprost do części mieszkalnej. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to warto także zamontować czujnik ruchu w bramie po to, aby nie opadła, gdy ktoś pod nią przechodzi.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je zamontować?

Następny artykuł

Redukcja kosztów: 5 powodów, dla których RentalBots to najlepsze rozwiązanie dla obiektów noclegowych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments