Prace na drabinach według wytycznych PIP – bezpieczne stosowanie drabin

Aby dostać się na wyższe kondygnacje budynku, należy użyć specjalistycznego sprzętu, wśród którego wyróżnia się rusztowania i drabiny. Jako, że praca na wysokościach należy do niebezpiecznych, zasady jakimi należy się podczas niej kierować zostały dokładnie ujęte w przepisach prawnych. Przeczytaj, jak bezpiecznie stosować drabiny i jak powinny przebiegać prace z ich wykorzystaniem według wytycznych Państwowej Inspekcji Pracy.

Ogólne zasady pracy na drabinach

Drabiny mogą być używane do pracy tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości wykorzystania bezpieczniejszego sprzętu, jakim jest chociażby rusztowanie. Oczywiste jest również, że nie wolno pracować na drabinach, które mają jakiekolwiek uszkodzenia. Pogięte szczeble czy podłużnice w drabinach aluminiowych całkowicie wykluczają je z użycia. Z kolei w przypadku drabin drewnianych szczeble powinny być zaczopowane w gniazdach podłużnic i sklejone. Drabiny zawieszane muszą być natomiast zaczepione w sposób uniemożliwiający ich przemieszczanie i bujanie, a poszczególne części drabin wieloczęściowych nie mogą przemieszczać się wobec siebie. Jeśli drabina została sprawdzona i nie stwierdzono żadnych usterek, należy zadbać o jej właściwe ustawienie. Musi znajdować się na nieruchomym i stabilnym podłożu z zachowaniem poziomej pozycji szczebli. Trzeba zadbać również o jej ustabilizowanie. Najlepiej wykorzystać do tego celu stabilizator, którego dolne i górne końcówki powinny być zabezpieczone gumowymi zakończeniami przeciwpoślizgowymi.

Odzież do pracy na drabinie

W przypadku pracy na drabinie ważne jest nie tylko zadbanie o nią samą, ale również o pracownika. Powinien być on wyposażony w odzież roboczą dostosowaną do pory roku. Obowiązkowymi elementami jego wyposażenia są także rękawice robocze, pełne buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową i noskiem chroniącym palce. Powinien on również posiadać hełm i kamizelkę ochronną, a także specjalne szelki ochronne, które muszą być używane do pracy na drabinach powyżej 2 m wysokości. Po wyposażeniu pracownika w odpowiedni ubiór i zapoznaniu go z instrukcją bezpiecznego wykonywania robót, może on przystąpić do pracy.

Kiedy praca na drabinie jest zabroniona?

Prawo określa sytuacje, w których praca na drabinach jest zabroniona. Nasz rozmówca, pracownik firmy Verent z Warszawy tłumaczy, że: „nie na każdej drabinie można prowadzić każdy typ prac. Zabronione jest przede wszystkim wykorzystywanie drabin przystawnych przy pracach murarskich i tynkarskich. Nie wolno także używać drabiny rozstawnej jako przystawnej. Prac ciesielskich na wysokości powyżej 3 m i prac malarskich na wysokości powyżej 4 m nie można zaś w ogóle prowadzić na drabinach. Nie wolno ustawiać drabin tuż obok maszyn i urządzeń oraz wchodzić na nie i schodzić z nich, będąc odwróconymi do nich plecami”.

Podsumowując, drabina jest sprzętem, który może być wykorzystywany do pracy na wysokościach, jeśli nie ma możliwości użycia rusztowania. Przestrzeganie wszystkich zasad związanych z pracami na drabinie minimalizuje ryzyko wypadków, dlatego też bezwzględnie należy ich przestrzegać.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Oryginalne pomysły na zabudowy kartonowo-gipsowe

Następny artykuł

Po czym poznać dobrą blachodachówkę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments