Oryginalne pomysły na zabudowy kartonowo-gipsowe

Jak szybko wyrównać ściany? W jaki sposób ukryć nieestetyczne przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej? Czy można wydzielić kilka pomieszczeń z otwartej przestrzeni, jeśli strop nie udźwignie betonowej ściany? Odpowiedzią na wszystkie te wyzwania są płyty kartonowo-gipsowe. Sucha zabudowa jest lekka, mocna i łatwa w wykonaniu, a jej potencjał można wykorzystać na niezliczone sposoby.

Regips – bohater remontów

Płyty kartonowo-gipsowe należą do najczęściej wykorzystywanych materiałów w pracach remontowych. Niewielka waga i łatwość montażu sprawia, że są najlepszym rozwiązaniem np. do wykonywania okładzin ściennych (tzw. suchy tynk) oraz wznoszenia ścianek działowych. Przy zagospodarowaniu poddaszy użytkowych płyty regips służą do ukrycia warstwy docieplenia, zapewniając izolacji dodatkową ochronę przed ogniem.

„Opinie na temat płyt karton-gips są podzielone. Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że ścianki i okładziny regips są nietrwałe i nie nadają się do wieszania na nich półek czy nawet ramek ze zdjęciami. To prawda i nieprawda. Jeśli przegrodę zbudowano ze słabych płyt, a konstrukcja nie została odpowiednio wzmocniona, wbijanie gwoździ nie skończy się dobrze. Natomiast przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i starannym montażu można stworzyć mocne i trwałe elementy” – przekonuje nasz rozmówca z firmy remontowej PHUP TEXON.

Płyty karton-gips w aranżacjach wnętrz

Jedną z wielu zalet płyt kartonowo-gipsowych jest łatwość obróbki; regips można docinać ręcznie za pomocą noża technicznego, a uzyskane w ten sposób mniejsze elementy łączyć na rozmaite sposoby. Tak duża elastyczność materiału pozwala znaleźć dla niego wiele ciekawych zastosowań. Przykład? Ścianka działowa z wnękami, czyli nowa odsłona meblościanki. Z płyt regips zamiast pełnej przegrody możemy wybudować ściankę z półkami na wylot – tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się np. między salonem i kuchnią, a w eleganckich gabinetach lekarskich oraz kosmetycznych może oddzielać recepcję od poczekalni.

Płyt gipsowych można użyć do wykonania prostego lub dekoracyjnego sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie architektoniczne pozwala ukryć nierówności sufitu lub biegnące pod nim instalacje, a także zamontować nowoczesne oświetlenie. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ważna w biurowcach i sklepach, gdzie obowiązują konkretne wytyczne odnośnie wysokości źródeł światła. W mieszkaniach prywatnych płyty k-g wykorzystywane są do zabudowy kominków, garderób i tworzenia oryginalnych mebli. Pozwalają też ukryć niepożądane wnęki i adaptować je na schowki, co służy poprawie estetyki wnętrza.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Producenci ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Następny artykuł

Prace na drabinach według wytycznych PIP – bezpieczne stosowanie drabin

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments