Salon to pomieszczenie wielozadaniowe: bywa jadalnią, biurem, pokojem gościnnym i domowym centrum rozrywki, a niekiedy nawet salą fitness i klubem tanecznym. Wielozadaniowe musi być w nim również oświetlenie. Jakie lampy do salonu wybrać, aby pogodzić ze sobą różne funkcje tego pomieszczenia, a jednocześnie dopełnić jego wystrój? Podrzucamy kilka inspiracji!
Lampy do salonu – triki aranżacyjne, które warto znać
Przemyślane, odpowiednio dobrane oświetlenie ma naprawdę wielką moc. Już najprostsza zamiana gołej, zwisającej smętnie z sufitu żarówki na efektowną lampę daje duży rezultat – sprawia, że wnętrze nabiera przytulnego, domowego klimatu. Wykorzystując kilka łatwych trików, można też optycznie powiększyć albo zmniejszyć przestrzeń czy wyeksponować jej najważniejsze elementy.
I tak na przykład do małego salonu warto wybierać lampy o mlecznych kloszach, które za sprawą rozproszonego światła dadzą złudzenie, że pokój jest większy niż w rzeczywistości. Efekt powiększenia przestrzeni zapewniają też oprawy stojące lub ścienne otwarte ku górze (skierowana w stronę sufitu wiązka światła optycznie go podwyższy), kinkiety umieszczone w pobliżu luster lub lampa stołowa stojąca na parapecie. Gra świateł odbijających się od tafli lustra czy szyby w oknie sprawi, że salon optycznie zyska na metrażu. Jeśli salon ma kształt prostokąta, warto mocniej oświetlić dłuższą ze ścian.
Jeśli chcesz uzyskać efekt odwrotny, a więc optycznie pomniejszyć pokój dzienny czy nadać mu bardziej kameralny charakter, wykorzystaj lampy z kloszami nieprzepuszczającymi światła. Powstanie w ten sposób kilka oddzielnych punktów, które nieco przygaszą zbyt dużą przestrzeń. Wysoki sufit można obniżyć za pomocą lamp ściennych, w których strumień światła skierowany jest w dół.
W salonie urządzonym na minimalistyczną modłę lampy sprawdzą się też jako element urozmaicający wystrój. Nie bój się odważnych form czy nietypowych kolorów – takie niesztampowe oprawy staną się kropką nad „i” całej aranżacji, dodając jej ostateczny, stylowy sznyt.
Oświetlenie salonu – jedna zasada, której warto się trzymać
Główna zasada, którą należy kierować się podczas wybierania opraw do salonu, to różnorodność. Oczywiście nie chodzi o miszmasz stylistyczny – zestawienie ze sobą kilku lamp z zupełnie różnych bajek może dać efekt wyłącznie groteskowy. Mowa o różnych rodzajach oświetlenia. W dobrze oświetlonym salonie powinny znaleźć się zarówno lampy sufitowe, jak i podłogowe, stołowe czy ścienne, bo dopiero taki zestaw da odpowiedni efekt. Czasy, w których jedynym źródłem światła w pokoju był żyrandol, dawno bowiem minęły. Jak przyznają projektanci wnętrz – na szczęście!
Oczywiście każda z lamp, którą wybierzesz do salonu, powinna pasować do jego ogólnego wystroju. To jasne, że mieniący się blaskiem dziesiątek kryształków żyrandol w stylu glamour niezbyt dobrze odnajdzie się w minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu. Podczas poszukiwań i zakupów zdaj się na własną intuicję. Jeśli urządzasz swój salon w określonym stylu, najprawdopodobniej dobrze go „czujesz” – to właśnie takie klimaty grają Ci w duszy. Przeglądając różne oprawy, szybko więc zauważysz, jaka stylistyka najbardziej Ci odpowiada. Na widok niektórych lamp z pewnością przejdzie Ci przez myśl sakramentalne „To jest to!”.
Jaką lampę sufitową do salonu wybrać?
Rzucająca się w oczy czy minimalistyczna? Duża czy mała? Jedna, a może kilka? Niestety nie da się podać przepisu na lampę idealną, ponieważ jej rozmiar, kolor czy design zależy od wielkości i wystroju samego salonu. Można jednak wskazać miejsce jej montażu. W mniejszych pomieszczeniach o regularnym kształcie lampę sufitową zazwyczaj umieszcza się w centralnym punkcie sufitu. W większych z pewnością przydadzą się co najmniej dwa źródła światła – standardowe rozwiązanie to oprawa nad stolikiem kawowym i, w przypadku salonu połączonego z jadalnią, stołem jadalnianym.
Rodzaj lampy sufitowej będzie zależał od stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. W mieszkaniu urządzonym na wzór nowoczesnego loftu najlepszy wybór to oprawy w formie reflektorów, pojedynczych rurek lub oprawy wiszące, w których żarówka umieszczona została w drucianym kloszu. Sporą popularnością w ostatnich latach cieszą się też lampy wykonane z metalu albo imitujące mosiądz, cynę, miedź czy malowaną proszkowo stal – takie modele doskonale odnajdą się w industrialnym wnętrzu. Miłośnikom sztuki użytkowej polecamy oprawy z kloszami powyginanymi w fantazyjne kształty – zdecydowanie przyciągają uwagę!
W klasycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się tradycyjne żyrandole, natomiast w salonie typu glamour – tegoroczny hit, czyli lampy o imponującej konstrukcji, na którą składa się misterne połączenie szklanych, barwionych kul. Skandynawski salon „polubi” się zaś z oprawami na bazie koła. To lampy minimalistyczne, ale jednocześnie oryginalne i przez to przyciągające wzrok. Inną propozycją, która dobrze odnajdzie się we wnętrzu w typie scandi, są oprawy z kloszem przypominającym ratanowy lub wiklinowy kosz.
Lampy podłogowe do salonu
Elementem wyposażenia, który dobrze sprawdza się w salonie, jest lampa podłogowa. Najczęściej znajduje miejsce w strefie wypoczynkowej, obok kanapy czy fotela, służąc jako lampa do czytania. Aby uprzyjemnić i ułatwić sobie czytanie przy sztucznym świetle, wybierz model z ruchomym ramieniem, dzięki któremu wygodnie dopasujesz kąt i wysokość padania światła. Sporym atutem takiej stojącej oprawy jest mobilność – możesz w każdej chwili przesunąć ją w inne miejsce, na przykład gdy zechcesz przenieść się z lekturą na fotel albo potrzebujesz dodatkowego światła przy stole.
Lampy podłogowe do salonu pełnią jednak nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Wieczorem, choćby podczas oglądania telewizji, światło takiej oprawy stworzy we wnętrzu relaksujący, kameralny klimat, sprzyjający odpoczynkowi.
Lampy na komodę do salonu
Funkcję dekoracyjną w salonie może pełnić też lampa stołowa. Wbrew nazwie świetnie odnajdzie się nie tylko na stole, ale też na komodzie, konsoli, kominku, regale z książkami czy nawet na parapecie. Stworzy ciekawy kontrapunkt dla lamp innego rodzaju: podłogowych czy ściennych, wprowadzając do salonu klimatyczną grę świateł i cieni.
Pamiętaj, że lampy w salonie nie muszą pochodzić z tej samej kolekcji. Mogą się od siebie różnić – najważniejsze, aby miały jakiś element wspólny, na przykład kolor, detal dekoracyjny czy materiał. Funkcjonalne i modne oprawy, zarówno sufitowe, jak i ścienne, podłogowe czy stołowe, polskich oraz zagranicznych marek znajdziesz na karel2.pl.
Źródło zdjęć: unsplash.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.