Rybik cukrowy czy jest groźny?

Rybik cukrowy to zwinny owad, który bardzo często zamieszkuje łazienki. Bywa również spotykany w kuchniach. Przebywa w miejscach ciemnych, wilgotnych i ciepłych, stąd najbardziej upodobał sobie łazienki. Czy ten owad jest groźny dla człowieka lub zwierząt domowych? Czy może wyrządzić szkody? Jak można pozbyć się tego dzikiego lokatora z domu?

Jak wygląda rybik cukrowy?

Warto zacząć od tego z jakiego rodzaju przeciwnikiem mamy do czynienia. Rybik cukrowy ma charakterystyczny wygląd i łatwo go poznać. To podłużny, zwinny owad o srebrnych łuskach. Jego szybki, zygzakowaty ruch i zwężający się przy tym odwłok przypomina sposób poruszania się ryb. Stąd pierwszy człon jego nazwy. Warto wiedzieć, że rybik w języku angielskim nosi nazwę silverfish. Srebrzysty, łuskowaty odwłok to nie jedyna cecha charakterystyczna srebrzyka, ponieważ posiada on długie czułki, które mogą mieć nawet długość odwłoka. Trzeba wiedzieć, że odwłok rybika może być wielkości 10 mm. Rybik cukrowy pierwotnie mieszkał w klimacie tropikalnym, jednak rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach nie licząc Arktyki i Antarktydy i zaadaptował się do panujących warunków, wybierając ciepłe, zacienione i wilgotne miejsca do zasiedlenia. Rybik cukrowy jest amatorem skrobi i innych cukrów złożonych i właśnie stąd wziął się drugi człon nazwy tego owada.

Czy rybik cukrowy jest groźny?

Rybik cukrowy mimo tego, że posiada pancerz i czułki nie jest groźny ani dla człowieka, ani dla zwierząt. Nie gryzie i gdy spotka kogoś na swojej drodze po prostu ucieka. Nie znaczy to jednak, że jest nieszkodliwy. Niestety można uszczuplić zapasy zagnieżdżając się w szafkach, gdzie przechowuje się cukier czy cukrowe produkty, a także mąkę, czy ziarna. Jest w stanie odżywiać się także suszonym mięsem, warzywami, papierem (trzeba zatem zabezpieczyć książki czy też dokumenty), a także naturalnymi materiałami takimi jak len czy bawełna. Stąd w łazience może zagnieździć się np. w wilgotnych ręcznikach bawełnianych. Z tych  właśnie powodów zwalcza się jego obecność w domu. Trzeba pamiętać, że usunięcie wszelkich źródeł pokarmu, czyli szczelne opakowania, to nie sposób na rybika, ponieważ może on żyć bez jedzenia nawet przez rok, a w tym czasie składa w zacienionych miejscach liczne jaja. Są inne sposoby i jeśli zastanawiacie się, jak się pozbyć rybików, to już spieszymy z odpowiedzią.

Jak się pozbyć rybików cukrowych?

Można zacząć od najprostszych rzeczy. Rybiki podobnie jak większość owadów nie lubią ostrego zapachu cytryny, lawendy, ale i ostrych przypraw takich jak cynamon, goździki, a także ziół – rozmarynu, czy wrotyczu balsamicznego. Można przecierać ceramikę, jak i kuchenne półki wodą z cytryną, a w szafkach umieścić aromatyczne przyprawy, których rybik nie lubi. Poza tym warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, najlepiej dwa razy dziennie, a w przypadku łazienki – po kąpieli. Można dzięki temu pozbyć się nadmiaru wilgoci. Oczywiście zaopatrzenie się w pochłaniacze wilgoci i ich rozmieszczenie w pokojach i łazience to dobry pomysł. W łazience przyda się też wentylator. Należy pamiętać, by mokrych tkanin nie wrzucać do kosza na pranie, bo to zaproszenie dla rybików. Warto zlikwidować przy pomocy silikonu szczeliny w ścianach i podłogach, w których mogłyby zagnieździć się rybiki cukrowe. Pamiętajcie też o regularnym  sprzątaniu. Można przygotować trutkę na bazie kwasu borowego, ale tylko jeśli w mieszkaniu nie mieszkają zwierzęta domowe czy małe dzieci, bo jest trujący także dla człowieka. Wystarczy wymieszać go z cukrem pudrem. Można też przygotować eko pułapkę i okleić z zewnątrz słoik taśmą, a do niej wsypać odrobinę cukru.

Jeżeli chcecie szybko i skutecznie pozbyć się rybików, skorzystajcie z oferty: https://prusator.pl. Specjaliści dobiorą odpowiednie środki, by pozbyć się zarówno rybików cukrowych, jak i złożonych jaj tych owadów.

Źródło zdjęcia: Adobe Stock

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co można uzyskać za pomocą frezowania CNC?

Następny artykuł

Wybór okien do domu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments