Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne rozwiązanie, które można zastosować w różnych rodzajach budynków. Chronią przed słońcem, dają poczucie bezpieczeństwa i stanowią ocieplenie budynków, dlatego warto rozważyć ich zamontowanie. Jakie rolety wybrać?
Rolety wewnętrzne cieszą się ogromną popularnością. Chronią przed działaniem promieni słonecznych i zapewniają prywatność, co sprawia, że można je już znaleźć niemal w każdym domu. Jednak warto pójść o krok dalej i rozważyć zakup rolet zewnętrznych, które dają dużo więcej. Nie tylko idealnie chronią przed słońcem i wysoką temperaturą w okresie letnim, ale mogą też chronić przed włamaniem i być ozdobą elewacji budynku. Idealnie sprawdzają się więc w domach jednorodzinnych i innych rodzajach budynków. Co trzeba o nich wiedzieć?
Rolety zewnętrzne – czym się charakteryzują?
Szeroki wybór rolet zewnętrznych sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu rodzajach budynków. Skrzynka rolety, pancerz rolety, prowadnice i napęd manualny lub elektryczny to główne elementy, z których składa się roleta zewnętrzna. Duży wybór kształtów i kolorów sprawia, że łatwo dopasować produkt do fasady budynku i własnego gustu. Rolety zewnętrzne to nieodłączna część nowoczesnych budynków, warto więc uwzględnić je już w projekcie budynku. Produkty wykonane z najlepszych materiałów to dobry sposób na zwiększenie izolacji akustycznej budynku, dzięki czemu zmniejszamy poziom hałasu w pomieszczeniach. To również bardzo dobra izolacja termiczna, co sprawia, że latem mieszkanie się nie nagrzewa, a zimą mniej wydajemy na ogrzewanie. Zamontowanie rolet zewnętrznych to zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem i innymi zjawiskami pogodowymi. Wpływają one również na bezpieczeństwo domowników, opóźniając czas włamania. Szczegóły dotyczące rolet zewnętrznych znajdziesz na stronie: https://www.roletyalu.pl/kategoria/rolety-zewnetrzne.
Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?
Jedną z najważniejszych zalet wiążących się z roletami zewnętrznymi jest możliwość swobodnego regulowania światła słonecznego. Radzą one sobie z tym lepiej niż rolety wewnętrzne, odbijając promienie słoneczne już przed szybą, dzięki czemu pomieszczenia nie nagrzewają się. Rolety zewnętrzne zapewniają komfortową temperaturę i całkowite zaciemnienie wnętrza domu, co sprawia, że nawet w upalne dni możemy swobodnie funkcjonować. Z kolei w okresie zimowym stanowią dodatkową warstwę izolującą, zmniejszając zapotrzebowanie budynku na energię. Możemy więc znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Rolety zewnętrzne chronią też przed hałasami z zewnątrz, co jest szczególnie istotne w mieszkaniach usytuowanych na parterze lub w pobliżu ulicy. Rolety antywłamaniowe zapewniają natomiast bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko włamania. Możemy wybrać rolety obsługiwane manualnie lub też postawić na sterowanie zdalne, co znacznie ułatwia użytkowanie.
Jakie rodzaje rolet zewnętrznych wyróżniamy?
Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy m.in.:
- Rolety natynkowe – obudowa jest wykonana z aluminium, a pokrywa rewizyjna umieszczona jest od przodu skrzynki rolety. Skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej. Ten typ rolet można stosować zarówno w budynkach już istniejących, jak i nowo powstających. Montaż można wykonać w każdym momencie i nie musi on ingerować w stan budynku.
- Rolety podtynkowe – obudowa jest wykonana z aluminium, a skrzynka rewizyjna znajduje się od dołu skrzynki rolety. Skrzynkę montuje się w przygotowanej skrzynce w nadprożu. Są to rolety przeznaczone głównie do nowo budowanych budynków, jednak po zmianach w nadprożu można jest montować również w istniejących budynkach. Technologia podtynkowa zapewnia doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie narusza konstrukcji okna, drzwi czy nadproża. Tego typu rolety świetnie wpasowują się w elewację, stając się jej integralną częścią.
- Rolety nadstawne – można je zamontować wraz z oknem w nowym budynku lub podczas wymiany stolarki okiennej w budynku już istniejącym. Skrzynkę rolety montuje się na ramie okna lub drzwi balkonowych. Prowadnica zostaje przykręcona do ramy okiennej z zewnątrz, a następnie cały zestaw jest montowany we wnęce okiennej. Taka roleta wygląda jak część okna, a jej skrzynka jest niewidoczna.
- Rolety nadprożowe – można je montować w nowych budynkach, ponieważ skrzynkę zakłada się podczas wznoszenia ścian obiektu. Z tego względu decyzję o zamontowaniu rolety należy podjąć już na etapie realizacji projektu. Są one bardzo stabilne i estetyczne, dzięki czemu spełniają nawet największe wymagania. Pozwalają też znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, zapewniając bardzo dobrą izolację termiczną. Tego typu rolety idealnie sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych.
- Rolety antywłamaniowe – mają odpowiednio wzmocnioną konstrukcję, która zapewnia duży poziom bezpieczeństwa. Roleta musi też być solidnie zamontowana do ścian budynku, aby spełniać normy rolet antywłamaniowych. Rolety antywłamaniowe wykonane są z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ich wyłamanie nie jest prostym zadaniem.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.