Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wpływa nie tylko na wysokość rachunków za energię, ale też na estetykę domu, jednak ze względu na swoją specyficzną konstrukcję najlepiej taką instalację uwzględnić już na etapie projektowania.
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
W takich nowoczesnych instalacjach ciepło pochodzi nie z grzejników montowanych na ścianie, a z podłogi. System składa się z cienkich rurek, którymi płynie gorąca woda, albo tworzą go specjalne maty zasilane energią elektryczną. Podłogówka jest bardzo wydajna i tania w eksploatacji, zwłaszcza gdy współpracuje z energooszczędną pompą ciepła.
Niestety, takie rozwiązanie ma też swoje wady – podłoga długo trzyma ciepło, ale wolno się nagrzewa, dlatego niezbyt się sprawdza w pomieszczeniach, w których wymagana jest szybka regulacja temperatury i trudno jest przewidzieć z wyprzedzeniem, kiedy taka zmiana będzie potrzebna. Druga kwestia to aranżacja mieszkania – na podłodze z ogrzewaniem nie można dowolnie ustawiać ciężkich sprzętów, ponieważ jest ryzyko, że uszkodzą one instalację.
Z tego względu podłogówka jest dość często łączona z innymi systemami grzewczymi, co razem sprawia, że w domu panują komfortowe warunki, a koszty ogrzewania są naprawdę niskie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.
Instalacja uwzględniona w projekcie
Podłogówka będzie przynosić oszczędności, jeśli zostanie odpowiednio dopasowana do budynku oraz potrzeb jego lokatorów – właśnie dlatego inwestorom proponuje się projekty domów, które od razu uwzględniają montaż takiej instalacji. W ofercie na przykład projektyzwizja.pl jest możliwość zamówienia dodatkowego opracowania instalacji grzewczej, która najlepiej będzie pasować do wybranego projektu domu.
Instalacja może pokrywać całą powierzchnię domu albo zostać zamontowana tylko w niektórych pomieszczeniach, a jej uzupełnieniem będą tradycyjne grzejniki lub grzejniki kanałowe – wybierane jest najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Sposób rozmieszczenia ogrzewania oraz jego moc są dobierane stosownie do parametrów budowanego domu.
Projekt uwzględnia miejsce na kotłownię oraz lokalizacje dla urządzeń sterujących ogrzewaniem. Można też z góry ustalić rozmieszczenie zabudowy kuchennej oraz dużych mebli, tak by na etapie wykańczania domu nie doszło do uszkodzenia przewodów i pokrycia podłogi.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.