Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

Niemal każdy marzy o domu czy mieszkaniu na własność. Dlatego właśnie banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i coraz chętniej wprowadzają do swoich ofert różne rodzaje kredytów hipotecznych.

Kredyty hipoteczne są produktami bankowymi, których zabezpieczenie stanowi hipoteka. Hipoteka jest rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości – to oznacza, że w momencie zaprzestania spłacania zobowiązania przez kredytobiorcę, bank zyskuje prawo do przejęcia nieruchomości.

Jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie samodzielnie sfinansować zakupu mieszkania, musi dokładnie sprawdzić koszt kredytu hipotecznego. Porównując oferty, należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Banki często naliczają również opłaty takie jak prowizja.

Kredyt hipoteczny i łatwiejsze formalności

Dla wielu klientów jedyną szansą na kredyt hipoteczny jest ten z 10% wkładu własnego. Umożliwia on zaciągnięcie zobowiązania przy posiadaniu minimalnej ilości środków własnych, jaka może być zgodnie z przepisami akceptowana przez bank. Warunki przyznania kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym nie różnią się od warunków otrzymania kredytu z wyższym wkładem – w obu przypadkach jego udzielenie zależy przede wszystkim od dopełnienia wszystkich formalności i posiadania pozytywnej zdolności kredytowej. Jednak w przypadku wkładu własnego 10% bank wymaga od kredytobiorcy dodatkowego zabezpieczeniu w postaci tzw. ubezpieczenia ryzyka wysokiego LTV. Jest to nic innego jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Powiększa ono marżę kredytu, a więc także wysokość rat.

Klienci, którzy nie chcą chodzić po wielu bankach i tracić czasu na przeglądanie kilkudziesięciu ofert mogą zwrócić się do niezależnego doradcy finansowego, który w jednym miejscu zebrał wiele dostępnych na rynku propozycji kredytowych. Dzięki temu kredytobiorca będzie mógł szybciej i łatwiej załatwić wszystkie formalności związane z kredytem o niskim wkładzie własnym.

Zalety minimalnego wkładu własnego

Istnieje kilka opcji dzięki którym osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny nie musi martwić się o obowiązek wniesienia minimalnego wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca posiada już działkę, na której chce zbudować dom wówczas jej wartość może pozwolić na uzyskanie finansowania bez dodatkowych wydatków. Ponadto jeśli jest właścicielem mieszkania a chciałby uzyskać kredyt na nowe, może w takiej sytuacji może wykorzystać zabezpieczenie hipoteczne, co również zwolni go obowiązku wpłacania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Ciekawą możliwością jest zastosowanie środków zebranych na kontach emerytalnych IKE lub IKZE. Chociaż wielu kredytobiorców narzeka na wysokie koszty związane z koniecznością wniesienia wkładu własnego, kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, wobec czego warto pomyśleć o plusach tego rozwiązania. Przede wszystkim, wnosząc wkład własny klient znacznie redukuje wysokość pożyczonego kapitału.

Wkład własny nie jest wpłacany bankowi, ale stronie sprzedającej, czyli deweloperowi, spółdzielni mieszkaniowej albo osobie prywatnej sprzedającej na rynku wtórnym nieruchomość. Wkład należy wpłacić w momencie kiedy zostało to ustalone między kupującym a sprzedającym. Zazwyczaj o banki wymagają by do wpłaty doszło przed uruchomieniem kredytu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak uatrakcyjnić wnętrze sypialni i zrobić z niej przytulną przestrzeń?

Następny artykuł

Białe kuchnie – prostota i elegancja

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments