Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zwykle ogród stanowi miejsce, które służy nam do odpoczynku. To tam udajemy się by złapać dystans, odetchnąć głęboko czystym powietrzem, popijając ulubioną kawę, czytając ciekawą książkę czy urządzając spotkanie z najbliższymi. Aby ogród mógł cieszyć oko i służyć także w praktyczny sposób, najpierw trzeba należycie o niego zadbać. Chcąc zachować obie cechy idealnego ogrodu – piękno i funkcjonalność – może okazać się, że nie jest to takie łatwe i w efekcie zamiast czasu poświęconego na czysty relaks, spędzimy go na nieustannych pracach ogrodowych. Aby uchronić się przed tym warto w pierwszej kolejności dobrze zaplanować całą aranżację, począwszy od rozmieszczenia poszczególnych roślin i ozdób i doboru materiałów, które pozytywnie wpłyną nie tylko na efekt wizualny, ale też na funkcjonalność ogrodu. Dobrym surowcem, który pełni rolę zarówno dekoracyjną jak i praktyczną są kamienie ogrodowe. Świetnie sprawdzają się w roli ozdoby, ale również, przy odpowiednim doborze, często wspomagają wzrost roślin, czy spowalniają porost chwastów. Jednym z najpopularniejszych kamieni ogrodowych jest kora kamienna.
Kora kamienna w ogrodzie – zalety
Elementem ogrodu, który cieszy się największym zainteresowaniem są zwykle rabaty kwiatowe. To one nadają uroku, a odpowiednio skomponowane potrafią tworzyć spójną, ciekawą mozaikę. Tym co spaja zróżnicowane kolory i kształty może być gnejs, czyli kora kamienna. Grys kamienny to materiał bardzo trwały i wytrzymały, dzięki czemu raz położony będzie służył przez długie lata, do momentu zmiany aranżacji ogrodu. Kamień ten jest dość ciężki, co sprawia, że pozostanie na swoim miejscu nawet w czasie silnych wiatrów. Pozwoli nam to na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków- jednorazowa inwestycja wystarczy by kamień pozostał na długo na swoim miejscu. Kolejną zaletą gnejsu jest wpływ na chwasty. Niechciane rośliny są częstym problemem właścicieli ogrodów i choć na rynku istnieją specjalistyczne preparaty chwastobójcze, nie dla wszystkich to rozwiązanie jest satysfakcjonujące. Środki chemiczne mogą mieć niekorzystny wpływ na inne rośliny w ogrodzie, a szczególnie uważać na nie powinny osoby posiadające dzieci czy zwierzęta. Chwasty spod kory kamiennej wyrastają znacznie wolniej, a to będzie skutkowało zwiększeniem ilości naszego wolnego czasu do spożytkowania na relaks i podziwianie piękna kompozycji jaką stworzą kwiaty i kamienie.
Warto wspomnieć o głównym rywalu kory kamiennej, czyli o korze sosnowej. Zdarza się, że klient decyduje się na wybór tańszego produktu biorąc pod uwagę jedynie cenę, ale nie skupia się na kilku niedociągnięciach jakimi cechuje się kora sosnowa. Przede wszystkim jest to materiał o wiele lżejszy niż kora kamienna, co skutkuje sporymi ubytkami. To z kolei prowadzi do konieczności uzupełniania wypełniania rabaty, a więc dodatkowy koszt i praca już w trakcie użytkowania ogrodu. Sporą wadą jest też wysoka chłonność kory sosnowej – woda zamiast przedostawać się do gleby, wsiąka w strukturę kory, a pod wpływem słońca wyparowuje z powrotem do atmosfery. Mokra ściółka jest również atrakcyjnym środowiskiem do namnażania się insektów, które mogą atakować roślinę.
Ile gnejsu potrzeba by wypełnić rabaty kwietne? Ile kory kamiennej na 1m2? Cena kory kamiennej.
Różnorodne rabaty roślinne z kolorowymi kwiatami są elementem, który szczególnie przyciąga oko i czyni ogród urokliwym miejscem do podziwiania i odpoczynku. Aby tak było, na początku przygody z aranżacją, należy podjąć wiele decyzji – odpowiednie rozplanowanie położenia elementów dekoracyjnych, miejsce stworzenia rabat, dobór konkretnych roślin oraz wybór wypełnienia rabat. Wybierając korę kamienną trzeba przyjąć, że na pokrycie powierzchni około 14-15 m2 potrzebna jest tona gnejsu. Warto zwrócić uwagę na to, aby warstwa gnejsowa było odpowiedniej grubości – dzięki temu woda na dłużej pozostanie w glebie, a chwastom będzie trudniej przedostać się na powierzchnię. Cena kory kamiennej wynosi około 300-400 zł za tonę. Jest to jednak jednorazowy wydatek, kora jest bardzo wydajnym materiałem i nie musimy zużywać jej w dużych ilościach aby efekt był praktyczny, i zadowalający.
Mała frakcja kory kamiennej dobrze sprawdzi się też do wypełnień obrzeży rabat, co skutecznie stworzy funkcjonalne odcięcie od trawnika. Gnejs jest kruszywem uniwersalnym ponieważ pasuje do różnego stylu ogrodów. Świetnie wypełni przestrzeń przydomową w tradycyjnym ogrodzie, ale nie będzie zbyt nachalnym materiałem w ogrodach modernistycznym i minimalistycznym.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.