Kiedy powinno się wykonywać badania geologiczne?

Na każdym placu budowy powinien znajdować się geolog. Jego obecność może uchronić inwestora przed kosztownymi następstwami. Zajmuje się on między innymi badaniami geologicznymi gruntu, które informują, czy planowane działania są możliwe na danej działce. Czy zawsze należy je wykonywać? Dowiedz się!

Najlepszy czas na wykonanie badania geologicznego

Badanie geologiczne jest bardzo ważne. Decydując się na jego przeprowadzenie, możemy uniknąć częstych problemów podczas użytkowania domu. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jeśli fundament zostanie nieodpowiednio dobrany lub grunt nie zostanie wzmocniony, to może dojść między innymi do pęknięcia ścian nośnych!

Dlatego warto zlecić badanie geologiczne. Kiedy? Zdaniem ekspertów z Firmy Geologicznej Felkel & Guś Sp. z o.o., która zajmuje się tym od lat – warto je wykonać już przed zakupem działki. To najlepszy moment, ponieważ może okazać się, że teren, który zamierzamy nabyć, nie nadaje się pod planowaną inwestycję. Niestety inwestorzy jednak często decydują się na jego wykonanie dopiero przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Na czym polega badanie geologiczne i komu je zlecić?

Badanie geologiczne polega na wykonaniu przynajmniej trzech otworów badawczych o głębokości od 3 do 5 m. Dzięki nim możliwe jest pobranie próbek – wody i gruntu, które później przekazywane są do laboratorium. Mogłaby się wydawać, że nie jest to skomplikowane, lecz mimo to musimy pamiętać, aby ich realizację powierzać tylko sprawdzonym specjalistom, którzy cieszą się zaufaniem na rynku.

Warto także co nieco wiedzieć o kosztach badań geologicznych. Nie jest on najniższy, ponieważ zazwyczaj waha się w okolicach 1000 złotych. To dość sporo, lecz to znacznie mniejszy wydatek niż ewentualne naprawy, które będziemy musieli przeprowadzić, gdy okaże się, że budynek został źle posadowiony. Budując dom czy inny obiekt, nie warto więc oszczędzać! Dlatego należy podjąć ten trud i zlecić badanie geologiczne specjalistom, którzy znają się na temacie i potrafią dokładnie wykonać potrzebne odwierty i pobrać próbki, które następnie zostaną przekazane do laboratorium.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Stoliki kawowe – funkcjonalne i stylowe meble do Twojego salonu!

Następny artykuł

Glazura łazienkowa ‒ jaką kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments