Jak rozwijała się technologia pomp ciepła. Poznaj współczesne rozwiązania!

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce. Takie rozwiązanie wybiera coraz więcej konsumentów, łącząc je z popularną fotowoltaiką, co w znaczący sposób determinuje obniżenie rachunków za energię elektryczną. Najczęściej wybierane pompy ciepła to urządzenia typu powietrze/woda, które czerpią energię odnawialną z powietrza. Jak rozwijała się ta technologia i w czym tkwi źródło jej sukcesu?

Nowoczesne pompy ciepła – w czym tkwi źródło ich sukcesu?

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które szturmem podbijają rynek. Nic dziwnego, bo są to rozwiązania stosunkowo tanie, o coraz większym stopniu zaawansowania technologicznego. Z biegiem czasu zaczynają one wypierać alternatywne systemy grzewcze, do których należy np. ogrzewanie gazowe. Co więcej, pompa ciepła jako uniwersalny system grzewczy, może skutecznie współpracować z innymi odbiornikami ciepła, w tym m.in. z klasycznymi grzejnikami, klima-konwektorami oraz ogrzewaniem płaszczyznowym. To właśnie ten ostatni rodzaj ogrzewania jest wskazywany przez specjalistów jako najlepiej współpracujący z nowoczesnymi pompami ciepła. W tej grupie najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Producenci tego rodzaju urządzeń nie ustają jednak w poszukiwania efektywniejszych i znacznie bardziej innowacyjnych udogodnień. Sprzyja temu współcześnie dotacja do pompy ciepła, dzięki której na taką inwestycję może pozwolić sobie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.

Zmiany technologiczne pomp ciepła

Split, Monoblok i układy hybrydowe pomp ciepła – czym różnią się od siebie?

W układach hybrydowych pomp ciepła połączona została technologia, wykorzystywana w urządzeniach typu powietrze-woda z kotłem gazowym kondensacyjnym, co spowodowało znaczący wzrost efektywności pracy systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 35% energii. Sporą popularnością cieszą się również układy typu Split i Monoblok. Urządzenia typu Split składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są ze sobą przy pomocy specjalnej instalacji, w której krąży czynnik chłodniczy. To właśnie on odpowiada za transport ciepła z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej, która następnie przekazuje go do instalacji grzewczej. W urządzeniach typu Monoblok wszystkie komponenty umieszczone zostały natomiast w jednostce zewnętrznej. Takie rozwiązania dobiera się w zależności od możliwości adaptacyjnych budynku, biorąc pod uwagę również względy estetyczne i koszty całej inwestycji. Więcej o ich możliwościach przeczytać można na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/oferta/, prowadzonej przez wiodącą na rynku firmę, w której ofercie znajduje się instalacja pomp ciepła w Krakowie, a także profesjonalne doradztwo i serwis urządzeń.

Jakie rozwiązania wykorzystują nowoczesne pompy ciepła?

W nowoczesnych pompach ciepła zastosowano zaawansowane technologie, determinujące ich efektywne działanie. Nic dziwnego, że współczesne urządzenia znacząco różnią się od tych, które wchodziły na rynek jeszcze kilka lat wcześniej. Idealnym przykładem będą np. nowe konstrukcje wentylatorów oraz rodzaje czynników termodynamicznych, wykorzystywanych w pracy pomp ciepła. Na innych zasadach pracują również sprężarki i zawory rozprężne, a na szczególną uwagę zasługują także zaawansowane systemy sterowania pracą układu termodynamicznego. Większość dostępnych na rynku pomp ciepła w swoim działaniu wykorzystuje już sprężarki inwerterowe rotacyjne, a efektywność ich pracy wzmacniana jest nowoczesną konstrukcją skraplacza i prawnika. Rosnące zapotrzebowanie wyznacza również dalszy kierunek postępu, którym z pewnością będzie możliwość współpracy z tzw. Smart Grid, czyli z inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi. Wszystko to sprawia, że pompy ciepła zyskują coraz większe perspektywy rozwoju, co z pewnością przełoży się na jeszcze większy wzrost zainteresowania tego rodzaju technologią zarówno w bliższej, jak i nieco dalszej przyszłości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Blachodachówka modułowa RIGA — nowy system dachowy od Galeco

Następny artykuł

Przygotowania do oświadczyn – poradnik jak zorganizować zaręczyny idealne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments