Jak radzić sobie z nastrojami w okresie sezonowych zmian?

Zmiana pór roku to czas, który może sprzyjać nie tylko spadkowi energii, ale również pogorszeniu nastroju. O tyle, o ile wiosna i lato sprzyjają aktywności, to jesień i zima są raczej czasem spędzanym w domu. Co warto zrobić, aby uniknąć jesiennej chandry? Jak radzić sobie z wahaniami nastroju i czym jest choroba afektywna sezonowa (SAD)?

Jakie są objawy jesiennego przesilenia?

Zmiany pór roku – mowa tu w szczególności o okresie jesienno-zimowym – to czas, który sprzyja pogorszeniu nastroju i spadkowi energii. Krótkie dni, nieustanna plucha  i poczucie zmęczenia zdecydowanie nie wpływają korzystnie na dobrostan. Organizm często daje sygnał, że coś jest nie tak, również poprzez zwiększony apetyt na słodkości. Warto wówczas wprowadzić odpowiednie suplementy diety lub po prostu zmodyfikować swój jadłospis – najlepiej po uprzednim wykonaniu podstawowych badań kontrolnych.

Jesienna chandra – jak ją pokonać?

Jak poradzić sobie z sezonowym zmęczeniem, smutkiem i brakiem motywacji? Oto nasze sposoby na obniżony nastrój!

  • Aktywność fizyczna – ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom serotoniny, a tym samym wpływają na poprawę humoru. Najlepsze efekty można osiągnąć ćwicząc od 45 do 60 minut, trzy razy w tygodniu.
  • Sen – obniżony nastrój z reguły sugeruje konieczność zadbania o jakość swojego snu. W pierwszej kolejności warto upewnić się, że w sypialni znajduje się wygodna poduszka i komfortowy materac. Następnie należy wprowadzić do codziennej rutyny podstawowe zasady dotyczące higieny snu.
  • Zdrowa dieta – urozmaicone posiłki, dostarczające niezbędnych składników odżywczych mogą nie tylko poprawić humor, ale również zredukować stres.
  • Wyrozumiałość – jednak przede wszystkim, w okresie gorszego samopoczucia należy podchodzić do siebie i swojego ciała ze zrozumieniem i dać sobie przestrzeń na wypoczynek oraz przyjemności.

Gorszy nastrój, czy sezonowa depresja?

Pogorszenie nastroju w okresie zmian pór roku może przekształcić się w depresję sezonową. Jak ją rozpoznać? Charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, utratą zdolności do odczuwania przyjemności, zwiększoną męczliwością i pojawieniem się trudności z podejmowaniem decyzji. Objawy są praktycznie identyczne jak te charakteryzujące standardową depresję, jednak pojawiają się podczas określonej pory roku. Jest to choroba mająca charakter nawracający. Z reguły wymaga leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego. Po zaobserwowaniu objawów nie ma na co czekać. Warto jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc do wykwalifikowanego specjalisty.

Wahania nastroju w okresie zmian sezonowych to coś zupełnie normalnego. Jednak gdy przebierają długotrwałą formę, warto wykonać badania i skonsultować się z lekarzem.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Obraz Claudio_Scott z Pixabay

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kable grzejne w rynnach — czy warto je instalować?

Następny artykuł

Ekologiczne rozwiązania w branży rynnowej i dachowej

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments