Jeśli chcemy, aby okna w naszym domu lub mieszkaniu służyły nam jak najdłużej, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację. Nie chodzi tu tylko o mycie szyb i ram, lecz także o regulację okuć oraz konserwację uszczelek okiennych. Niniejszy artykuł poświęcamy właśnie uszczelkom – bo to m.in. one gwarantują szczelność okien bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Czyszczenie uszczelek okiennych
Pierwszym krokiem konserwacji uszczelek okiennych jest ich wyczyszczenie. Jeśli producent okien nie zaleca specjalnego sposobu czyszczenia, najlepiej jest użyć do tego miękkiej szmatki – z np. mikrofibry – ciepłej wody i łagodnego detergentu: dobrze sprawdzi się choćby płyn do mycia naczyń. Należy dokładnie wytrzeć gumową uszczelkę na całej długości – także od spodu, trzeba jedynie delikatnie ją unieść. To wystarczy, by usunąć pył, kurz i inne zabrudzenia.
Jeśli chcemy, a jest to polecane, wyczyścić także miejsca trudniej dostępne, użyjmy kosmetycznych patyczków higienicznych nasączonych tym samym roztworem delikatnego detergentu i wody. Dokładniejsze czyszczenie uszczelek to także dobra okazja, by sprawdzić ich stan: jeżeli zauważymy, że są sparciałe lub w inny sposób uszkodzone, powinniśmy rozważyć ich wymianę na nowe. Pęknięcia uszczelek grożą nie tylko przedostaniem się do pomieszczenia chłodnego powietrza, lecz także wilgoci – a to skutkuje stratami ciepła.
Zabezpieczenie uszczelek po myciu
Drugi etap konserwacji uszczelek okiennych to ich zabezpieczenie. Jak tłumaczy nasz ekspert, przedstawiciel firmy LARKIS – producenta wyrobów gumowych i silikonowych o różnych zastosowaniach: Należy wykorzystać do tego specjalny preparat do pielęgnacji uszczelek w aerozolu lub zwykłej gliceryny – by mieć pewność, który sposób będzie skuteczniejszy, warto zapoznać się z zaleceniami producenta stolarki okiennej. Taki środek nakładamy miejscowo za pomocą ściereczki, delikatnie rozsmarowując go po powierzchni uszczelki. Po takim zabiegu nie należy od razu zamykać okna: dobrze jest pozostawić je otwarte na około dwadzieścia minut”.
Choć wielu osobom, które myją okna „od święta” takie postępowanie z uszczelkami może wydawać się przesadą, to zapewniamy, że jak najbardziej warto je wdrożyć. Uszczelki okienne są przez cały rok narażone na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych: wysokie temperatury, opady i mróz sprawiają, że mogą parcieć a nawet pękać.
Przy okazji czyszczenia i zabezpieczania uszczelek warto sprawdzić też stan okuć – one także wymagają dokładnego wymycia, ponieważ nawet niewielkie zabrudzenia mogą źle wpływać na pracę całego skrzydła okiennego. Ponadto ruchome elementy okna warto także naoliwić i wyregulować docisk ramy okiennej poprzez śruby przy zawiasach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.