Podczas każdej budowy czy remontu wykorzystuje się liczne materiały budowlane, wśród których nie może zabraknąć zapraw wyrównujących. Oczekuje się od nich, że z jednej strony będą trwałe, z drugiej zaś podatne na obróbkę. Wśród wielu rodzajów zapraw przeznaczonych do różnych zastosowań dużą popularnością w dalszym ciągu cieszy się zaprawa gipsowa. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie ma właściwości i do czego się ją stosuje.
Gips to miękki minerał pochodzenia naturalnego, który występuje w formie kamienia gipsowego lub anhydrytu. Powszechnie znany jest jako popularny materiał budowlany, jednak w tym celu coraz częściej stosuje się jego syntetyczną odmianę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zapraw gipsowych, będących mieszaniną gipsu palonego, kruszywa i wody.
Zalety zaprawy gipsowej
Zaprawy gipsowe tworzą przyjemny i zdrowy klimat w pomieszczeniach. Są również paroprzepuszczalne, dzięki czemu dobrze regulują wilgotność – z jednej strony wchłaniają nadmiar wilgoci, z drugiej zaś oddają ją, kiedy jest zbyt sucho. Z tego powodu doskonale sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej stosuje się je do budowy ścian działowych, które nie są poddane dużym naciskom. Mają także zastosowanie przy produkcji płyt gipsowych i gipsowo-kartonowych.
O właściwości zaprawy gipsowej zapytaliśmy przedstawiciela hurtowni budowlanej Arsen.
„Zaprawa gipsowa charakteryzuje się dużą plastycznością. Dzięki temu umożliwia naprawę małych ubytków w tynku. Jest także doskonała do tworzenia ozdobnej sztukaterii. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby nie używać jej w miejscu o dużej wilgotności. Wyroby gipsowe cechuje szybkie wiązanie, a jednocześnie trudność urabiania. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na gotowe tynki gipsowe, które dzięki odpowiednim dodatkom będą łatwe w obróbce”, twierdzi nasz rozmówca.
Podsumowując, zaprawa gipsowa to doskonały materiał budowlany. Aby jednak w pełni korzystać z jej właściwości, należy stosować ją zgodnie z przeznaczeniem. Zaprawy gipsowe nie nadają się do zastosowania na zewnątrz pomieszczeń. Najlepiej sprawdzają się wewnątrz domu, gdzie tworzą przyjazny mikroklimat. Warto jednak unikać stosowania ich w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, a także tam, gdzie wilgotność stale utrzymuje się na poziomie powyżej 70%. W celu zapewnienia sobie komfortu pracy z zaprawą gipsową, najlepiej wybrać gotowy produkt oferowany przez sklepy budowlane. Będzie to gwarancja właściwych proporcji, co przełoży się na jakość produktu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.