Przeglądając poradniki dotyczące aranżacji wnętrz, coraz częściej możemy zauważyć kuchnie, w których króluje biel. Obecna jest nie tylko na frontach szafek kuchennych, ale również coraz częściej również na blatach. Nie da się ukryć, że biały blat kuchenny prezentuje się niezwykle efektownie i elegancko. Czy jednak jest dobrym i praktycznym rozwiązaniem? Przekonajmy się.
Zalety białego blatu kuchennego
Wybór blatu kuchennego w kolorze bieli najczęściej podyktowany jest względami estetycznymi. Biel optycznie powiększa pomieszczenie, sprawia, że staje się ono jaśniejsze, a przebywanie w nim zwyczajnie przyjemniejsze. Co więcej, jest to kolor, który kojarzy się z higieniczną czystością, co jak wiadomo, w przypadku kuchni ma spore znaczenie.
Nie da się również ukryć, że biały blat kuchenny to rozwiązanie bardzo wszechstronne – dobrze będzie pasował do ciemnych frontów szafek, kuchni na wysoki połysk, złagodzi nieco awangardowe meble kuchenne (np. w kolorze mocnej czerwieni), a jednocześnie dobrze wygląda również w połączeniu z jasnymi lub nawet białymi szafkami. Słowem, pasuje niemal do wszystkiego.
Kilka słów o wadach białych blatów kuchennych
Nie da się jednak ukryć, że biały blat kuchenny jest rozwiązaniem, które bywa wymagające. Przede wszystkim na jasnej powierzchni blatu wszelkie zabrudzenia, okruszki, a nawet drobne ryski są znacznie bardziej widoczne. Co więcej, usunięcie konkretnych zabrudzeń z blatu staje się wręcz niemożliwe, ponieważ może dojść do przebarwień w kontakcie z niektórymi produktami spożywczymi.
To jednak nie wszystko. Z czasem biały blat może zacząć żółknąć pod wpływem częstego użytkowania czy podniesionej temperatury. Trzeba się więc liczyć z tym, że kupując go, powinniśmy stawiać na najwyższej jakości materiały, które są solidne i wytrzymałe.
Biały blat z fakturą – sposób na rozwiązanie niektórych problemów
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które może sprawić, że biały blat będzie wyglądać dobrze mimo swojej podatności na zabrudzenia. Mowa tu o białych blatach kuchennych z fakturą, która sprawia, że nie są one wówczas tak widoczne. Niestety, nie zawsze da się je zastosować. Biały blat kuchenny z fakturą będzie dobrze pasował do jednolitych, jasnych szafek. Nie sprawdzi się jednak w przypadku nowoczesnych kuchni z ciemnymi frontami, czy szafek na wysoki połysk.
Wybór materiału ma kluczowe znaczenie
Dlatego też wybierając blat w jasnym kolorze, największą uwagę powinniśmy przywiązać do tego, z jakich materiałów jest wykonany. Najbardziej trwałe, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości są blaty wykonane z kamienia lub konglomeratu. Nie przebarwiają się, trudno też je zarysować. Nieco tańsze, choć nadal solidne, są blaty z wysokiej jakości laminatu. Najmniejszą odpornością wyróżniają się zaś blaty drewniane.
Podsumowując, biały blat kuchenny to eleganckie i stylowe rozwiązanie. Musimy jednak mieć świadomość, że może okazać się trudny w utrzymaniu w idealnym stanie. Na szczęście, stawiając na blaty wykonane z wysokiej jakości materiałów, możemy cieszyć się jasną przestrzenią roboczą w kuchni, która będzie funkcjonalna, a przy tym doskonale wyglądająca.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.