Aranżacja balkonów – jak zmienić swój balkon w zieloną oazę?

Zielony, bujnie porośnięty roślinnością balkon może stać się miejscem, w którym odpoczniesz. To, czy zdecydujesz się na leniwy relaks z książką, czy też wybierzesz aktywny wypoczynek przy czynnościach ogrodniczych, zależy tylko od Ciebie. Zobacz, jak zaplanować i zrealizować idealną aranżację balkonu.

Zielona aranżacja balkonów:

 

  • Plan aranżacji na balkonie
  • Najlepsze rośliny na balkon
  • Profesjonalna aranżacja balkonu

Zanim poszukasz pomysłów na balkon

Przyglądając się dzisiejszemu asortymentowi sklepów ogrodniczych, niełatwo podjąć decyzję. Dostępnych jest bardzo wiele gatunków roślin o dekoracyjnym wyglądzie, a każda z nich jest piękniejsza. Nie można jednak mieć wszystkiego.

Po pierwsze, ogranicza Cię ilość dostępnego miejsca. Po drugie, przy wyborze roślin musisz uwzględnić warunki panujące na Twoim balkonie. O ile południowa wystawa sprzyja, chociażby sukulentom, cytrusom czy palmom, o tyle palące słońce może uszkodzić delikatne liście innych roślin. Mała ilość światła na północnym balkonie może z kolei okazać się niewystarczająca dla roślin kwitnących, które potrzebują dużo światła do rozpoczęcia procesu kwitnienia.

Co się stanie, jeśli nie uwzględnisz tego przy wyborze roślinności na balkon? Być może ich wygląd będzie cieszyć oko przez tydzień lub dwa. Z każdym kolejnym dniem będą jednak coraz bardziej marnieć, aż w końcu nie pozostanie nic innego, jak je wyrzucić. Zielony balkon będzie trzeba zatem aranżować od nowa.

Jakie rośliny na balkon sprawdzą się najlepiej?

Sklepowa oferta roślin balkonowych jest bardzo bogata. Wybór właściwych gatunków nie sprawi trudności, jeśli już na wstępie określisz warunki panujące na Twoim balkonie lub tarasie (jak powyżej), a także cel, który zamierzasz osiągnąć.

  • Chcesz osłonić się przed wzrokiem sąsiadów? Postaw na szybko rosnące rośliny, które błyskawicznie zarosną przestrzeń, odgradzając Cię od tego, co dzieje się na zewnątrz.
  • Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym? Poza roślinami czysto dekoracyjnymi zasadź również trochę warzyw, owoców lub ziół (np. truskawki czy pomidory), dzięki którym posmakujesz później efektów swojej pracy, i to dosłownie!
  • Lubisz obserwować, jak przyroda rośnie w oczach i powoli pochłania kolejne obszary? Rośliny pnące, posadzone tuż przy ozdobnych pergolach, mogą wpaść Ci w oko. Dodatkowo, gdy już ściśle porosną kratkę, będą osłaniać Cię przed sąsiadami.

Rośliny balkonowe to nie wszystko – zadbaj o właściwą aranżację balkonu

Oczywiście możesz zająć się urządzaniem balkonowej dżungli na własną rękę. Dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy i wskazówki z Internetu zapewnią Ci podstawową wiedzę potrzebną do wybrania i posadzenia roślin. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że sucha wiedza nigdy nie zastąpi praktycznego doświadczenia. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym efekcie, warto zaufać specjalistom i sprawdzić, jak wygląda profesjonalna aranżacja balkonów: https://zaroslo.pl/.

Dzięki wnikliwej analizie Twoich potrzeb, a także dostępnej przestrzeni, fachowcy dobiorą właściwe gatunki. W rezultacie będą się one dobrze rozwijać i długo cieszyć oko nienagannym wyglądem – z minimalnym wysiłkiem z Twojej strony.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Ważne trendy w architekturze na 2023 rok

Następny artykuł

Jak wykorzystać kolory w aranżacji wnętrz: trendy i triki dla odważnych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments