Ważne trendy w architekturze na 2023 rok

Kierunki w rozwoju architektury to przede wszystkim odpowiedź na wydarzenia, które miały znaczenie w ostatnich latach. Zwiększona świadomość ekologiczna, rozwój nowych technologii czy nawet pandemia mają wpływ na kształt naszych przyszłych domów. Eksperci firmy GALECO podpowiadają, którym trendom warto szczególnie się przyjrzeć.

Zrównoważony rozwój i zwrot ku naturze

Wiele nowych budynków w dalszym ciągu będzie projektowanych z myślą o zrównoważonym rozwoju, co przejawia się stosowaniem ekologicznych materiałów, zmniejszaniem zapotrzebowania na energię oraz właściwą aranżację przyległych do inwestycji terenów zielonych. Firma GALECO podąża za tym trendem stosując w swoich produktach takich jak GALECO STAL, GALECO STALi system Galeco BEZOKAPOWY skandynawską stal GreenCoat®. Powlekane organicznie stale GreenCoat® stoją na czele ekologicznych trendów budowlanych na świecie, ponieważ w produkcji wykorzystywany jest szwedzki olej rzepakowy zamiast składników ropopochodnych. Dzięki ich przewadze nad tradycyjnymi materiałami jak cynk czy aluminium, możliwe jest tworzenie budynków o zmniejszonym wpływie na środowisko.

Bardzo ważnym aspektem jest również zintegrowanie nowych budynków z naturą. Coraz większa liczba architektów i inwestorów decyduje się np. na instalację dachów zielonych, dzięki którym można w dużym stopniu optymalizować nie tylko parametry cieplne budynków, ale przede wszystkim jakość powietrza.

W takich projektach wykorzystuje się dodatkowo naturalne światło. Ma to również wpływ na wybór specjalnych systemów rynnowych i typu dachu, które umożliwiają instalację paneli słonecznych.

galecostal2-img02jesienv2

Inteligentne technologie

Ważną rolę w tym trendzie odgrywa tzw. automatyka budynkowa. Polega ona na zintegrowaniu i zarządzaniu różnymi systemami i urządzeniami w budynku, takimi jak oświetlenie, dostęp do budynku, czy też systemy bezpieczeństwa, w celu uzyskania wysokiego poziomu wygody i efektywności energetycznej. Dzięki automatyce budynkowej możliwe jest łatwe i wygodne zarządzanie i kontrolowanie tych systemów z jednego miejsca.

Automatyka budynkowa jest coraz bardziej popularna i uważana jest za przyszłość budownictwa. Inteligentne technologie przyczyniają się również do zmian w zakresie produkcji oraz montażu systemów rynnowych, które ewoluują z każdym rokiem. Inteligentna i innowacyjna produkcja pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności zakładu produkcyjnego, ale również na podniesienie jakości i wydajności samych produktów.

domekgalecobezokapowy1 (1)

Minimalistyczny  design

Nowoczesne domy to nie tylko automatyka, ale również ich wygląd. Tu z pewnością nadal będzie królował minimalistyczny design, który sprawia, że do projektowania dachów oraz systemów rynnowych stosuje się proste linie. Ten aspekt wpływa również na sam rozwój produktów. W dziedzinie systemów rynnowych nadal istotne będą więc rynny o prostokątnym kształcie oraz rynny ukryte, zapewniające najwyższą estetykę budynku.

Idealnie w trend nowoczesnego budownictwa wpisał się system GALECO BEZOKAPOWY. Jest on w pełni dopasowany do minimalistycznych budynków, które nie mają wysunięcia w okapie, zaś zabudowany w warstwie termoizolacyjnej pion spustowy sprawia, że bryła bydynku pozostaje spójna. System ten rozwija tradycyjne podejście do rynien w rozwiązanie dedykowane do najśmielszych projektów współczesnych architektów.

galeco-kv-stal

Design adaptacyjny

Projektowanie adaptacyjne to kolejny z ważnych trendów. Pozwala ono na dostosowanie budynku do zmieniających się potrzeb i preferencji jego użytkowników. W przeciwieństwie do tradycyjnego projektowania, gdzie budynek jest zaprojektowany w określony sposób i pozostaje taki sam przez wiele lat, design adaptacyjny pozwala na elastyczne dostosowywanie układu pomieszczeń, funkcji i wyposażenia w zależności od potrzeb. W praktyce design adaptacyjny może oznaczać stosowanie elastycznych ścian, łatwo demontowalnych elementów wyposażenia, a także wykorzystywanie inteligentnych systemów automatyki budynkowej, które umożliwiają łatwą zmianę funkcji pomieszczeń i układu budynku.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Projekt nowego domu – Co powinniśmy wiedzieć?

Następny artykuł

Aranżacja balkonów – jak zmienić swój balkon w zieloną oazę?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments