Zadbaj o swoje rynny zimą. Oto produkty, które Ci w tym pomogą

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zima w tym roku jest nad wyraz łaskawa, jednak z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Eksperci marki GALECO podpowiadają, co może-my zrobić dla swojego dachu i orynnowania, aby nie zaskoczyła nas tak, jak czasem zaskakuje drogowców.

Dach i rynny zimą są szczególnie obciążone, to czas, kiedy mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu, śniegu, a nawet z zamarzającą w rynnach wodą. Sprawdzenie szczelności, konserwacja oraz oczyszczenie rynien to ważny element dbania o wydajność i ochronę przed przeciekami, czy nawet uszkodzeniami. Jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić na jesieni, w trakcie zimy mamy również możliwość zadbania o szereg elementów. Oto kilka podpowiedzi jak sprawić, by rynny służyły nam przez długie lata.

Oczyszczanie rynny

Oczyszczanie

 Regularne czyszczenie rynien to podstawa ich żywotności. Również zimą, jeśli pogoda sprzyja, można usunąć z nich zanieczyszczenia, które nagromadziły się tam w ostatnich miesiącach. Należy także pamiętać o oczyszczaniu ich z zewnątrz, gdy na powierzchni pojawiają się sople lodu. Mogą być one dużym obciążeniem dla rynny i powodować uszkodzenia.

Najlepiej skuwać je drewnianymi narzędziami, bez ostrych zakończeń, które mogłyby uszkodzić powłokę. Bardzo ważne jest, aby nie używać soli do rozpuszczania śniegu czy lodu osadzającego się na systemie rynnowym. Sól może spowodować korozję niektórych elementów lub doprowadzić do powstania nieestetycznych białych nalotów.

W ofercie GALECO znaleźć można szereg produktów, które ułatwią utrzymanie czystości, jak np. kratka na liście czy koszyki żwirowe. Warto także zamontować osadniki, które zmniejszają ryzyko zaczopowania się rury spustowej. Co zimą będzie szczególnie istotne.

Zabezpieczenie i odśnieżanie

Spadający z dachu wprost do rynien śnieg, może doprowadzić do uszkodzenia naszego systemu rynnowego. Najczęściej pod jego ciężarem dochodzi do zerwania lub wygięcia rynien. Dlatego ważne jest, aby na dachu zamontować płotki przeciwśniegowe zatrzymujące gromadzącą się na dachu warstwę śniegu, który topi się powoli, dzięki czemu woda stopniowo jest odprowadzona przez system rynnowy. Dbałość o rynny oznacza także dbałość o dach, ponieważ zimą ciężko dokonywać napraw, co może podczas roztopów skutkować zalewaniem okapu oraz elewacji. Proces odśnieżania jest również bardzo ważny w przypadku płaskich powierzchni, ponieważ śnieg może na nich zalegać dłużej, co powoduje nie tylko większy nacisk na dach, ale także w momencie topnienia śniegu wystawiamy na próbę wydajności systemu rynnowego. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto zadbać o zabezpieczenie i regularne odśnieżanie pokrycia dachowego.

O czym pamiętać podczas odśnieżania?

  • Aby nie zniszczyć dachu, odśnieżaj go łopatami śniegowymi ze sztucznego tworzywa.
  • Zsuwaj śnieg w kierunku spadku dachowego (nawet płaskie dachy są tak budowane, aby woda po nich ściekała w kierunku rynien, tak samo powinno być ze śniegiem).
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas całego procesu i zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego życia i zdrowia — przed przystąpieniem do prac zapoznaj się z przepisami BHP, używaj uprzęży do pracy na wysokościach i zadbaj o swój strój, który będzie ciepły i wygodny, a obuwie zapewni odpowiednią przyczepność.

Ogrzewanie

Dobrym rozwiązaniem jest również instalacja kabli grzejnych, które chronią rynny oraz podsufitki nie tylko przed uszkodzeniami w wyniku obciążenia lodem, a także przeciwdziałają zamarzaniu wody w rurach spustowych oraz rynnach. Montuje się je wewnątrz rynny, dzięki czemu sople lodowe, czy też śnieg są powoli rozpuszczane, a woda swobodnie spływa pionem spustowym do odpływu.

W ofercie marki GALECO dostępny jest system kabli grzejnych SelfTec®PRO, który gwarantuje świetną ochronę rynien oraz rur spustowych zimą. To zaawansowany, samoregulujący się system chroniący przed zamarzaniem wody w rynnach. Ogrzewanie włącza się automatycznie, gdy temperatura spadnie do poziomu ustawionego na regulatorze. Dodatkowo wzrost mocy grzewczej następuje tylko w tym miejscu, w którym spada temperatura. Dlatego też system jest ekologiczny i nie grozi mu przegrzanie.

Uszczelnianie

Warto pamiętać, że nie tylko regularne przeglądy, ale także wybór odpowiednich produktów w trakcie budowy domu, wpływa na to, czy zima okaże się bezpieczna dla pokrycia dachowego i systemów rynnowych.

Jeśli decydujemy się na płaski dach, warto go dodatkowo zabezpieczyć płynną membraną, która zwiększa żywotność pokrycia do ponad 50 lat. Jest ona lekka, elastyczna i łatwa w montażu. Potrzeba do niej zaledwie kilka akcesoriów, które w swojej ofercie ma GALECO. To m.in. wałki, kleje czy podkłady gruntujące.  By poprawić odwodnienie dachów płaskich, warto również zamontować kosze zlewowe, które pomagają w awaryjnym odprowadzaniu wody.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest inwestycja w wysokiej jakości produkty, od sprawdzonego producenta, jakim z całą pewnością jest marka GALECO.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Lazura i olej do tarasu Remmers – jak odnowić drewno ogrodowe?

Następny artykuł

Estetycznie i ekonomicznie — poznaj systemy rynnowe Q STALYO

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments