Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu większości z nas. Jednocześnie, nie jest to operacja, którą przeprowadza się regularnie, tym bardziej więc powinna zostać poparta rozbudowanym procesem decyzyjnym. Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepiej kupić nowe mieszane od dewelopera, czy zainteresować się ofertą lokali z rynku wtórnego. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań i na co warto finalnie się zdecydować?
Czym rynek pierwotny różni się od wtórnego?
Wystawione na sprzedaż mieszkania – zarówno w już oddanych do użytku, jak i w dopiero finalizowanych inwestycjach – cieszą się ogromnym zainteresowaniem w całym kraju. Rynek wtórny oferuje mieszkania używane, czyli takie, z których ktoś już korzystał. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bez względu na to, czy lokal był zamieszkiwany przez kilka bądź kilkanaście lat, czy zaledwie przez parę miesięcy, w każdym z tych przypadków mówimy o mieszkaniu z tzw. drugiej ręki.
Z kolei rynek pierwotny oferuje nam całkowicie nowe mieszkania, prosto od dewelopera. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością wśród tych inwestorów, którzy nie chcą mieszkać w wynajmowanym przez kogoś lokalu, a przy tym pragną urządzić swoje „M” po swojemu.
Czy warto kupić mieszkanie na rynku wtórnym?
Jak już wspomnieliśmy, obie opcje niewątpliwie mają swoje zalety. Rynek wtórny przyciąga być może cenami – używane mieszkania są zwykle tańsze niż te dostępne na rynku pierwotnym. Niestety, kupno mieszkania na rynku wtórnym oprócz zalet ma istotne wady – w przypadku tego rodzaju lokali niemal pewne jest to, że przed wprowadzeniem będzie trzeba wykonać remont. Często też układ mieszkania i jego stan uniemożliwiają nam wprowadzenie zmian zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Więcej jest korzyści przemawiających za kupnem mieszkania od dewelopera.
Jakie zalety ma kupno mieszkania na rynku pierwotnym?
Kupując mieszkanie od dewelopera, nie trzeba przejmować się remontem, a wykończenie i aranżację lokalu w wielu przypadkach możemy wykonać według własnego uznania. To niewątpliwy plus zakupu na rynku pierwotnym. Inną zaletą tego typu transakcji jest możliwość korzystania z nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, które poprawiają komfort mieszkania oraz pozwalają obniżyć koszty jego eksploatacji. To bardzo istotny argument przy obecnych wysokich kosztach związanych z utrzymaniem mieszkania.
Potencjalni nabywcy często poszukują nowoczesnych mieszkań w dobrej lokalizacji. Mimo trudności z nowymi inwestycjami w centrum miast, wciąż można znaleźć na rynku pierwotnym bardzo atrakcyjne pod tym względem oferty.
Doskonałym przykładem jest tu stolica województwa zachodniopomorskiego. Osobom, które poszukują dobrze zlokalizowanego, komfortowego mieszkania i celują w rynek pierwotny Szczecin, zapewnia szeroki dostęp do oferty deweloperskiej. Dobrym tego przykładem jest inwestycja Crocus Hill realizowana przez dewelopera Master House w centrum Szczecina. I etap inwestycji został już ukończony i mieszkania są gotowe do odbioru dla mieszkańców.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.