Gont bitumiczny jako pokrycie dachowe. Zalety i wady gontu bitumicznego

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Podczas budowy domu konieczne jest podjęcie wielu kluczowych decyzji. Ważną kwestią jest z pewnością to, jaki produkt wybierzemy na pokrycie dachowe. Dach pełni wiele istotnych funkcji, więc jego powierzchnia musi spełniać szereg kryteriów, takich jak trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, ochrona przed wilgocią, właściwości adaptacyjne, które pozwolą zachować niezmieniony wygląd w wysokich i niskich temperaturach. Nie bez znaczenia jest oczywiście wygląd, a idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość uzyskania takiego produktu za możliwie niską cenę.

Czy możemy w ogóle wymagać, aby któryś z dostępnych materiałów oferował to wszystko? Jest taki produkt, jak gont bitumiczny. Różne są opinie, dotyczące trwałości dachówki bitumicznej, jednak z pewnością jest to wariant, który stanowi kompromis – bo stosunek ceny do jakości jest naprawdę korzystny.

Dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, ale zdecydowanie najpopularniejsze są gonty bitumiczne. Są one tanie, trwałe i łatwe w montażu. Dachy pokryte gontem bitumicznym mogą przetrwać od 15 do 30 lat, w zależności od tego, jak dobrze są konserwowane (lub nie) w miarę upływu czasu. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów gontów bitumicznych, w tym z powłoką glinianą lub mineralną, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane pożarem lub innymi klęskami żywiołowymi.

Jak materiał na pokrycie dachowe wybrać? Rodzaje powierzchni dachu

Jak materiał na pokrycie dachowe wybrać? Rodzaje powierzchni dachu

Dachówki ceramiczne są produkowane z wypalanej gliny, którą formuje się w pojedyncze dachówki. Są one droższe od gontów bitumicznych, ale mają dłuższą trwałość i są dostępne w szerszej gamie kolorów i stylów.

Dachy metalowe zyskują na popularności, ponieważ są niedrogie i trwałe, ale są też ciężkie i wymagają specjalnych technik instalacji. Dachy metalowe możemy dostać w kilku różnych kolorach, więc można wybrać taki, który będzie pasował do stylu domu.

Łupek jest drogim wyborem, ale ma bardzo długą żywotność. Jest naturalnie ognioodporny i pochłania ciepło słoneczne w ciągu dnia, dzięki czemu dom pozostaje chłodniejszy niż gdyby był pokryty innym rodzajem materiału dachowego przez cały rok.

Gonty bitumiczne to najpopularniejszy wybór dla dachów mieszkalnych. Są niedrogie, łatwe w montażu i dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach, fakturach i rozmiarach.

Gont bitumiczny i jego cechy charakterystyczne

Gonty bitumiczne produkuje się z różnych materiałów, w tym z przetworzonych opon gumowych, smoły węglowej i innych produktów naftowych. Wykonuje się je również z włókien syntetycznych, takich jak politereftalan etylenu (PET) i polialkohol winylowy (PVAL). Materiały te są topione i mieszane ze sobą w celu utworzenia warstwy spodniej gontu. Warstwa spodnia jest następnie pokrywana granulkami lub wiórkami asfaltu lub gliny. Granulki chronią gont przed wpływem czynników atmosferycznych, zapewniając jednocześnie solidną powierzchnię do przylegania powłoki; zapewniają także ochronę termiczną, pochłaniając ciepło w czasie upałów i oddając je w czasie chłodów.

Niektóre gonty bitumiczne mają dodatkową powłokę z granulek mineralnych na warstwie podstawowej; zapewnia ona dodatkową ochronę przed promieniami UV, które mogą powodować niszczenie mniej trwałych gontów bitumicznych.

Gont bitumiczny – montaż. Szybki i łatwy sposób na trwały i efektowny dach

Gont bitumiczny – montaż. Szybki i łatwy sposób na trwały i efektowny dach

Pierwszym krokiem przy układaniu gontów bitumicznych jest przygotowanie powierzchni. Obejmuje to oczyszczenie z luźnych zanieczyszczeń, sprawdzenie, czy nie ma pęknięć i dziur, oraz usunięcie starych warstw materiału pokrycia dachowego. Następnym krokiem jest zastosowanie obróbki blacharskiej na krawędziach dachu w miejscach, gdzie styka się on ze ścianami i innymi konstrukcjami. Obróbka blacharska pomaga zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza domu.

Następnie należy zainstalować na dachu listwę startową. Taśma startowa pomaga przytrzymać gonty podczas ich układania, a także zapewnia dodatkową ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr.

Gonty bitumiczne instaluje się, mocując je do pokrycia dachowego za pomocą gwoździ lub zszywek zwanych zestawami gwoździ (patrz poniżej). Niektóre rodzaje mają na krawędziach zakładki, które można zagiąć nad krawędzią pokrycia dachowego przed montażem, aby zapobiec przeciekaniu przez szwy między arkuszami. Inne rodzaje mają na krawędziach metalowe łączniki, które można zagiąć po montażu, aby dodatkowo zabezpieczyć się przed przeciekaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Nagrzewnice – gazowe, elektryczne czy olejowe?

Następny artykuł

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments