Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do zdalnego otwierania bramy oraz zaciągania żaluzji za pomocą pilota. Czy jest jednak możliwa pełna automatyzacja w domu? Okazuje się, że tak! Taka opcja jest już dostępna nie tylko w krajach wysoko rozwiniętych, ale także i u nas. Wystarczy jeden smartfon, aby móc zdalnie zarządzać wszystkimi urządzeniami w całym domostwie. Podczas, kiedy my jesteśmy w pracy, nasz zdalnie sterowany i-robot w tym czasie odkurzy dywany i umyje podłogi w mieszkaniu. Za pomocą jednego guzika możemy również zdalnie włączyć klimatyzację, a ponadto wykonać jeszcze wiele innych czynności, zanim wrócimy do naszego „inteligentnego domu”.

Na czym polega automatyka domowa

Automatykę domową można w skrócie określić jako sterowanie urządzeniami na odległość. Wiele nowoczesnych sprzętów domowych posiada funkcje zdalnego sterowania. Można je także zaprogramować w celu samodzielnego wykonywania rutynowych czynności o określonych porach dnia, odciążając domowników od konieczności ich manualnej obsługi. Mało tego – istnieje również możliwość ustalenia harmonogramu prac wykonywanych przez urządzenia domowe we wszystkich pomieszczeniach, w kilku wybranych lub tylko w jednym, co pozwala znacznie oszczędzić czas. Centralny system automatyki domowej, czyli w skrócie “inteligentny dom” to obecnie marzenie każdej rodziny. Zdalne sterowanie oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem itd. stwarza niezwykły komfort dla wszystkich użytkowników mieszkania.

Niewiarygodna wygoda i oszczędność

Okazuje się, że jedna aplikacja na tablecie lub smartfonie lub też dotykowy, interaktywny panel ścienny, mogą zastąpić aż 37 włączników, pilotów, regulatorów oraz sterowników służących do zarządzania urządzeniami i ich funkcjami. Na przykład, kiedy wychodzimy rano do pracy, inteligentny dom wykonuje za nas szereg rutynowych czynności, między innymi:

  • sprawdza, czy drzwi są zamknięte i uzbraja alarm,
  • wyłącza oświetlenie,
  • zamyka wszystkie okna,
  • wyłącza wybrane gniazdka elektryczne,
  • obniża rolety,
  • wyłącza klimatyzację.

W nagłych wypadkach

Jeśli czujniki inteligentnego domu wykryją jakieś nieprawidłowości, na przykład:

  • ulatnianie się gazu – wtedy sterowniki zwiększają obieg wentylacji i zamykają zawór główny gazu,
  • wydobywanie się dymu z jakiegoś pomieszczenia – wówczas zamykają w nim szczelnie drzwi i okna i włączają klimatyzację w pozostałych pomieszczeniach,
  • wydostawanie się wody – wtedy odcinają zawór główny i niezwłocznie wysyłają powiadomienie do właściciela na smartfona.

Możliwości automatyki budynkowej

Automatyka domowa oferuje szeroki wachlarz możliwości – inteligentny dom potrafi samodzielnie i automatycznie włączać i wyłączać urządzenia w domu według sporządzonego przez nas harmonogramu zadań. Może też, w zależności od warunków pogodowych: sterować wentylacją, włączyć inteligentne ogrzewanie, pozamykać rolety, a nawet uruchomić system nawadniania ogrodu. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu urządzeń domowych i zastosowaniu odpowiedniego systemu zarządzania. Nowoczesna automatyka umożliwia podłączanie wielu urządzeń pochodzących od różnych producentów. Dzięki odpowiedniej aplikacji można też mieć zdalnie podgląd na smartfonie tego, co dzieje się w naszym domu.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

System sterowania ogrzewaniem pozwala utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę w zależności od naszej aktywności w domu i poza domem. Czujniki pogodowe umieszczone na zewnątrz umożliwiają sterowanie pracą pieca, aby utrzymać w pomieszczeniach optymalną, zadaną przez użytkownika temperaturę i oszczędzić na paliwie. Dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem można także uzyskać ciepłą wodę użytkową o określonej porze dnia i nocy i wymaganej temperaturze.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Obrusy na szydełku – sprawdź, w jakich wnętrzach wyglądają najlepiej!

Następny artykuł

Kominek wolnostojący, czyli magia nie tylko od święta!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments