Przymierzasz się do zakupu mieszkania? Przed Tobą wiele decyzji dotyczących własnego M – sposobu finansowania, idealnego miejsca, kwestii aranżacyjnych. Ale nim zajmiesz się szczegółami, musisz dokonać podstawowego wyboru – mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Spójrz, co warto wiedzieć o każdym z tych rozwiązań.
Czym charakteryzują się rynek pierwotny i wtórny
Rynek pierwotny charakteryzuje się sprzedażą nowych nieruchomości, które zostały wybudowane w ostatnim czasie lub nadal trwa ich budowa. Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym, wówczas kontaktujesz się zazwyczaj bezpośrednio z deweloperem, z którym omawiasz wszystkie formalności i podpisujesz umowę sprzedaży nieruchomości. Liczba realizowanych i niedawno zakończonych inwestycji może przyprawić o zawrót głowy. To jednak pozytywna informacja dla klienta, ponieważ może wybierać spośród wielu dostępnych mieszkań o różnych parametrach zlokalizowanych w różnych punktach miasta. Część z deweloperów oferuje też wykończenie pod klucz, co oszczędza kupującemu poszukiwań ekip remontowych.
Z kolei rynek wtórny, to tak zwane mieszkanie z drugiej ręki. W tym przypadku potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i czas poświęcony na poszukiwanie nowego lokum i spora dawka cierpliwości. Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele mieszkań o różnych parametrach – znajdziesz tam lokale, do których możesz się natychmiast wprowadzić bez dokonywania żadnych zmian, z drugiej strony są też takie do kapitalnego remontu. Warto wybrane mieszkanie odwiedzić z rzeczoznawcą, który fachowo oceni jego stan i oszacuje niezbędne naprawy.
Rynek pierwotny w Warszawie – wady i zalety
Rynek pierwotny w Warszawie niesie za sobą wiele możliwości. To doskonały wybór dla tych, którym zależy na zupełnie nowej nieruchomości o wysokim poziomie estetyki i mieszkaniu, które dotychczas nie było urządzane przez innego właściciela. Bycie pierwszym właścicielem mieszkania sprawia, że samodzielnie podejmujesz wszystkie decyzje, a stylistyka wykończenia jest dokładnie taka, jaką sobie wymarzysz. Z tego tez powodu masz nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrza – począwszy od ścian, przez kafle w łazience, skończywszy na wyborze drzwi czy mebli. Zamieszkanie na nowoczesnym osiedlu to też pewność schludnie i nowocześnie zagospodarowanego terenu na zewnątrz. W pobliżu nowych budynków powstają nowe place zabaw oraz praktyczne punkty usługowe, dzięki którym życie staje się przyjemniejsze.
Wśród wad rynku pierwotnego, o których warto wspomnieć, znajduje się między innymi długi czas oczekiwania na zakończenie inwestycji plus kilka miesięcy poświęconych na wykańczanie wnętrza. To także dodatkowe koszty poświęcone na wykończenie. I wreszcie lokalizacja – wiele nowych inwestycji mieści się z dala od centrum, nie zawsze z dobrym transportem miejskim. Wyjątkiem jest inwestycja central-house.pl, czyli nowoczesne mieszkania w Warszawie w samym sercu Mokotowa. Dopracowane mieszkania i ponadprzeciętnie rozbudowana infrastruktura dostępna dla mieszkańców to dodatkowe atuty tej inwestycji.
Rynek wtórny w Warszawie – wady i zalety
Zaletą rynku wtórnego z kolei jest rozbudowana oferta mieszkań. O ile deweloperzy budują zgodnie z panującymi trendami, o tyle na rynku wtórnym może znaleźć coś dla siebie również miłośnik oldskulowego budownictwa. Atutem takich budynków jest też klimat i zazwyczaj atrakcyjna lokalizacja wraz z dobrym skomunikowaniem. Inwestycje powstałe wiele lat temu mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę.
Wśród wad na pewno trzeba zwrócić uwagę na koszty remontu, jeśli mieszkanie jest w złym stanie lub poprzedni właściciel miał zupełnie inny gust. Należy liczyć się z trudniejszym zaaranżowaniem przestrzeni, bo pewne rozwiązania nie ulegną już zmianie, a mogą być bardziej przestarzałe. Należy liczyć się także z tym, że na rynku wtórnym mogą być wykorzystane materiały gorszej jakości lub mniej nowoczesne instalacje. Ich wymiana wiąże się z dużymi kosztami.
Kiedy zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego, a kiedy wybrać rynek wtórny?
Decyzja o zakupie mieszkania to jeden z istotniejszych wyborów w życiu. Warto dobrze ją przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie kwestie – pożądany metraż, lokalizację, rozkład mieszkania, okolicę i dostępną infrastrukturę. Wybierając rynek pierwotny lub wtórny, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw i dobrać mieszkanie do własnych potrzeb. Najważniejsze jest w końcu, by właściciel mieszkania był zadowolony.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.