Zbudowanie własnej instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo proste. Wymaga jedynie skompletowania wszystkich potrzebnych części i przeprowadzenia prawidłowego montażu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czego potrzeba do budowy prywatnej elektrowni OZE.
Podstawa fotowoltaiki – panele słoneczne
To podstawowy element każdej instalacji. Panele fotowoltaiczne, nazywane też modułami, zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały. Im więcej zamontowanych części, tym więcej wytworzonej energii. To bardzo prosta zależność, o której trzeba pamiętać przy projektowaniu własnej elektrowni.
Istnieją dwa rodzaje urządzeń. Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne należą do najpopularniejszych ze względu na ich wydajność. Ponieważ każda komórka powstaje z pojedynczego kryształu krzemu, elektrony mają więcej miejsca do poruszania się. Modele polikrystaliczne wytwarza się z wielu kryształów (a konkretniej: z wielu monokryształów). Przez to są mniej efektywne, ale wciąż bardzo przydatne. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie nie ma potrzeby wytwarzania dużej ilości energii, co pozwala zaoszczędzić na zakupie modułów fotowoltaicznych.
Inwerter do modułów fotowoltaicznych
Prąd stały nie nadaje się do wykorzystania w domu. Dlatego potrzebne jest urządzenie, które przemieni go na prąd zmienny. Służy do tego inwerter, znany też pod nazwą falownika. Bez niego fotowoltaika nie miałaby żadnego zastosowania. Na dodatek falownik śledzi napięcie na panelach. Po połączeniu go z odpowiednią aplikacją można też zbierać informacje na temat wyprodukowanej energii każdego dnia oraz stopnia jej zużycia. Jak więc widać, to wszechstronne urządzenie niezbędne w każdej instalacji fotowoltaicznej.
System montażowy modułów fotowoltaicznych
Co jest potrzebne do montażu paneli? Specjalistyczne stelaże. Umieszcza się je na dachu bądź innej nadającej się do tego powierzchni (np. na gruncie), a potem nakłada się moduły fotowoltaiczne. Są dostosowane do montażu zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Można bowiem manipulować ich kątem nachylenia, co ma też znaczenie przy projektowaniu rozmieszczenia w taki sposób, aby panele wykazywały się możliwie najwyższą efektywnością.
Pozostałe akcesoria fotowoltaiczne
Oprócz tego instalacja potrzebuje różnych kabli, złączek, ograniczników przepięć czy śrub. To niewielkie elementy, które odpowiadają jednak za jakość wykonania oraz efektywność modułów fotowoltaicznych. Przy okazji wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki nim instalację można uznać za stabilną i odporną na uszkodzenia powodowane czynnikami zewnętrznymi.
U kogo zamówić sprawne moduły fotowoltaiczne?
Sklep Doko posiada wszystkie niezbędne elementy do uruchomienia własnej instalacji słonecznej: kable i przewody, aparaturę zabezpieczającą PV, inwertery (falowniki), akcesoria i oczywiście moduły fotowoltaiczne. Jak więc widać, wybór jest kompletny. Na dodatek nasz asortyment wyróżnia się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Zapraszamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.