Budowa własnego domu wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór projektu, co wbrew pozorom nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. W tysiącach gotowych projektów kryje się potężny potencjał, choć ich ilość z pewnością nie ułatwia ostatecznego wyboru. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt nowego domu, by budynek idealnie spełniał potrzeby i oczekiwania rodziny, która w nim zamieszka.
Jak wybrać najlepszy projekt domu?
Wybór projektu domu to spore wyzwanie. Warto skupić się tutaj nie tylko na estetyce budynku, ale również i na innych kwestiach, które mogą w istotny sposób warunkować przyszły komfort życia. Będzie to zarówno budżet, przeznaczony na budowę domu, jak i koszty jego późniejszej eksploatacji. Istotnym zagadnieniem jest także kształt budynku i ilość pomieszczeń, które będą się w nim znajdować. To z kolei będzie warunkowało liczbę kondygnacji, optymalną dla przyszłych mieszkańców domu. Wszystko to kryje się pod pojęciem funkcjonalności budynku.
Funkcjonalny dom – czym jest i jak go zaprojektować?
Funkcjonalny dom to nic innego, jak budynek, który odpowiada na wszystkie potrzeby domowników. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią wielkość, ale również liczbę i rozmiar pomieszczeń oraz ich przeznaczenie. Ograniczenia w tym zakresie mogą narzucić zarówno warunki, które panują na działce, jak i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Aby już na etapie wyboru projektu nie popełnić istotnych błędów, warto sięgnąć do artykułu “Najczęstsze błędy przy projektowaniu domu”, w którym zwrócono uwagę na cały szereg istotnych aspektów, warunkujących jakość funkcjonowania domowników w nowym budynku.
Jak dopasować dom do warunków na działce?
Wspomniany już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest tworzony przez adekwatną radę miasta lub gminy. Zawiera on szereg istotnych informacji, związanych z tym, co i w jaki sposób może być wybudowane na działkach znajdujących się na konkretnym obszarze. Celem takiego planu jest przede wszystkim estetyczna i bezpieczna zabudowa danego terenu. W MPZP znajdują się, chociażby informacje o liczbie dopuszczalnych kondygnacji czy rodzaju pokrycia. Jak przeczytać można w artykule “Od czego zacząć projektowanie domu? – praktyczny poradnik”, inwestor nie ma zbyt dużej możliwości wyboru, jeśli chodzi o formy dachu wielospadowego, ale decyduje o stylu, w którym dany budynek zostanie wybudowany. Projekt domu najlepiej dopasować do warunków zabudowy z pomocą specjalistów od tego rodzaju inwestycji.
Wygoda i funkcjonalność, czyli jaki układ pomieszczeń wybrać?
Wielkość domu powinna być proporcjonalna do liczby osób, tworzących rodzinę. Własna przestrzeń to bowiem niezwykle istotny czynnik, warunkujący jakość funkcjonowania. Do trybu życia i preferencji przyszłych mieszkańców powinien zostać również dopasowany rozkład pomieszczeń. Warto dokonać tutaj wyraźnego podziału na część dzienną i nocną, co jest znacznie łatwiejsze w budynku z dwiema kondygnacjami. Dom parterowy ma mniejszy potencjał aranżacyjny, choć dla wielu osób to właśnie brak schodów będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.
Indywidualny czy gotowy – na jaki projekt domu się zdecydować?
Gotowe projekty posiadają wiele istotnych zalet. Są one zdecydowanie tańsze, a inwestor może wybierać spośród tysięcy możliwości. Co więcej, są one dostępne od ręki, w przeciwieństwie do projektów indywidualnych, które są nie tylko znacznie droższe, ale ich tworzenie zajmuje często kilka miesięcy. To jednak idealne rozwiązanie dla właścicieli nietypowych działek lub też osób z większymi wymaganiami, związanymi z architekturą budynku. Decydując się na indywidualny projekt, warto zaufać wiedzy i doświadczeniu Pracowni Projektowej Kształt. W tym celu należy odwiedzić stronę pracowniaksztalt.pl, na której zamieszczone zostało portfolio oraz przydatne dane kontaktowe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.