W okresie intensywnych prac rolnik spędza w kabinie traktora często kilka, a nawet kilkanaście godzin. Dlatego też warto zadbać o urządzenie wnętrza maszyny w taki sposób, aby praca była możliwie jak najbardziej komfortowa. Wiatr, zimno czy niewygodne siedzenie z pewnością nie sprzyjają sprawnemu wykonywaniu obowiązków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, stworzyliśmy ten krótki poradnik, w którym podpowiadamy, co zrobić, by praca w ciągniku była jeszcze bardziej wydajna i przyjemna.
Zadbaj o odpowiednią pozycję za kierownicą
Najistotniejszą rzeczą, która pozwala na komfortową pracę, jest siedzenie w odpowiedniej pozycji — podobnie jak podczas jazdy w samochodzie osobowym. Ręce i nogi muszą być swobodnie i wygodnie ułożone, w innym przypadku już po kilkunastu minutach pojawi się uporczywy ból pleców. Siedzenie w ciągniku powinno mieć możliwość swobodnej regulacji przód-tył. Jeśli z jakiegoś powodu ta funkcja jest zablokowana lub uszkodzona, należy to naprawić. Najlepiej wówczas kupić nowe siedzenie w internetowym sklepie rolniczym. To najlepszy sposób, aby nabyć dobrej jakości fotel w przystępnej cenie. Drugi bardzo istotny aspekt, jeśli chodzi o ustawienie siedzenia, to twardość sprężyn amortyzujących. Ciągniki rolnicze nie mają zawieszenia, więc wszelkie wibracje i drgania są przenoszone do wnętrza kabiny. Całą rolę amortyzatorów musi przejąć konstrukcja siedzenia. Za pomocą specjalnej śruby na górze lub z tyłu siedzenia reguluje się poziom wytłumienia drgań.
Komfort cieplny w kabinie
W sezonie zimowym rolnicy zwykle mają nieco mniej prac na polu. Nadal jednak wykonuje się pewne czynności, np. orkę zimową. Zimą w szczególności trzeba zadbać o odpowiednie warunki w ciągniku. Sam fakt posiadania kabiny to spore udogodnienie, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie przed deszczem czy śniegiem. Warto jednak pomyśleć również o cieple, czyli o ogrzewaniu. Nie każdy ciągnik je posiada, ale można łatwo dołożyć dodatkową nagrzewnicę, nawet do bardzo starego traktora. Pamiętajmy, że ciepło jest równie ważne co komfortowe siedzenie do ciągnika, nie oszczędzajmy więc na możliwości jego dostarczania. Warto także uszczelnić wszelkie miejsca, gdzie do kabiny może przedostawać się wiatr z zewnątrz. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jeździmy traktorem o prędkości maksymalnej 40 km/h lub więcej i często pokonujemy dalsze trasy. W ich trakcie, jeżeli nie będziemy mieli odpowiednio uszczelnionej kabiny, nawet doskonała nagrzewnica i nadmuch nie dadzą odpowiedniego komfortu pracy.
Przekonaliśmy się, że wygodna praca ciągnikiem rolniczym to nie tylko sam fakt posiadania mocnego silnika i bezawaryjnych maszyn. Trzeba również zadbać o swoją wygodę, a przede wszystkim zdrowie. Nadmierne wibracje, zła pozycja za kierownicą, brak tłumienia nierówności to częste powody chorób układu kostnego i stawowego w późniejszym wieku. Nie zapomnijmy także o cieple i odpowiednim uszczelnieniu wnętrza, aby ograniczyć ryzyko przemarznięcia i przeziębienia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.