Co to są uprawnienia budowlane?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Słyszałeś o tym, że możesz zyskać nowe możliwości dzięki zdobyciu uprawnień budowlanych, ale nie jesteś do końca pewien, z czym tak naprawdę się one wiążą? Sprawdź nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat tego czemu tego rodzaju uprawnienia mogą się przydać i jakie warunki trzeba spełnić, by móc się o nie postarać. 

Czym dokładnie są uprawnienia budowlane?

Uprawnienia tego typu są poświadczeniem tego, że dana osoba ma odpowiednią wiedzę do wykonywania samodzielnych prac budowlanych albo zarządzania nimi. Wpisuje się w to nie tylko znajomość samych technik budowlanych, ale przede wszystkim aktów prawnych i innych bazujących na nich przepisów.

Osoby mające uprawnienia budowlane mogą pełnić takie funkcje jak kierownik budowy, projektant czy inspektor nadzoru. To tylko niektóre z dostępnych możliwości. Otwiera to wiele ścieżek kariery i daje możliwość awansu na stanowiska, które nie tylko są znacznie odpowiedzialniejsze, ale także lepiej płatne.

Uprawnienia budowlane dzielą się na wiele specjalizacji. Najpopularniejsze z nich to uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Oprócz nich można starać się także o architektoniczne, elektryczne, sanitarne, drogowe, mostowe, telekomunikacyjne, kolejowe czy hydrotechniczne. Każda z nich wymaga przejścia oddzielnego procesu kwalifikacyjnego i zdania egzaminu.

Kto może ubiegać się o uprawnienia budowlane?

Chociaż posiadanie uprawnień jest bardzo pożądane, to nie są one przyznawane z marszu. By móc je zdobyć należy przejść cały skomplikowany proces. Jego początkiem jest postępowanie kwalifikacyjne.

Kandydaci chcący zdobyć uprawnienia budowlane muszą mieć odpowiednie wykształcenie. Jeden z wymogów to ukończenie studiów wyższych na kierunku związanym z budownictwem lub architekturą. Niektóre specjalizacje mogą wymagać również innej edukacji albo dopuszczają także osoby z tytułem zawodowym technika lub mistrza. Szczegółowe przepisy w tej sprawie dostępne są między innymi w Ustawie o Prawie Budowlanym.

Kolejny wymóg potrzebny do starania się o uprawnienia budowlane to odbycie odpowiednio długiej praktyki zawodowej. Podobnie jak w przypadku wykształcenia istnieją tutaj różne kryteria w zależności od tego, na jaką specjalizacje stara się dostać kandydat. Praktyki odbywane w biurach projektowych muszą trwać przynajmniej rok, natomiast te dziejące się na budowie od roku do nawet czterech lat.

W przypadku gdy dana osoba spełnia wszystkie wyżej wymienione wymagania i uiści opłatę za postępowanie kwalifikacyjne oraz egzaminy, może do nich przystąpić.

Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

Samo spełnienie wymogów kwalifikacyjnych nie daje podstaw do przyznania uprawnień. Kandydat musi udowodnić, że ma wiedzę wystarczającą do tego, by mu je nadać.

Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest pisemna. Kandydaci dostają formularze testowe z pytaniami zamkniętymi i muszą wybrać na nie poprawne odpowiedzi.

Pytania testowe na egzaminie pisemnym dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z Prawem Budowlanym i przepisów, które są na nim oparte. Sprawdza się również znajomość kandydata z zakresu informacji zawartych w Kodeksie Administracyjnym. Osoby podchodzące do egzaminu dostają także pytania związane ze specjalizacją, które  pragną zdobyć.

Do ustnego egzaminu na uprawnienia budowlane podchodzą tylko osoby, które uzyskały pozytywny wynik na części pisemnej. Na tym etapie odpowiadają już bezpośrednio na pytania komisji złożonej ze specjalistów w danej dziedzinie. Oprócz tego muszą poradzić sobie z zadaniami praktycznymi.

Uprawnienia budowlane są trudne do zdobycia, gdyż wymagają ogromnych zasobów wiedzy. Z tego powodu warto wspomóc się w nauce i skorzystać z profesjonalnej pomocy. Profesjonalne oprogramowanie z testami na uprawnienia-budowlane od Invest Construction znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnych wyników. Znajdziesz tam bazę pytań z poprzednich egzaminów, stale aktualizowane akty prawne podzielone na różne specjalizacje, a także inne opracowania w formie tekstowej i graficznej. Nie ryzykuj oblania i koniecznie się z nimi zapoznaj!

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Myjki wysokociśnieniowe – warto zainwestować w te urządzenia już dziś

Następny artykuł

To musisz widzieć – jak obniżyć koszt klimatyzacji domowej

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments