Podczas wykańczania domu, sufit musi zostać odpowiednio dobrze otynkowany, aby zapobiec przedostawaniu się niechcianych czynników zewnętrznych do środka pomieszczenia. W ostatnich latach na popularności zyskuje metoda tynkowania maszynowego, która w przeciwieństwie do ręcznego nakładania pozwala w szybszy sposób rozprowadzić zaprawę po powierzchni. Warto przyjrzeć się jak całą procedurę z użyciem maszyn wykonać poprawnie oraz zastanowić się, czy warto do tego wynająć profesjonalną ekipę remontową?
Czym jest tynkowanie maszynowe?
Tynkowanie maszynowe polega na nakładaniu zaprawy w wybrane miejsce za pomocą specjalnie zaprojektowanych agregatów, które w prosty sposób pozwalają rozprowadzić ją po wybranej powierzchni.
Sposób ten jest o wiele szybszy niż tradycyjne rozprowadzanie tynku szpachlą. Proces potrafi zmniejszyć czas wykonywania pracy nawet trzykrotnie albo czterokrotnie, w zależności od tego, jak duży jest sufit, na który ma ona zostać nałożona.
Jak wykonuje się tynkowanie maszynowe?
Jedną z większych zalet, w przypadku tynkowania maszynowego jest to, że wykonuje się je w o wiele prostszy sposób niż ten, w którym całość trzeba rozłożyć ręcznie. Istnieje kilka prostych etapów, jakimi trzeba się kierować, aby praca została wykonana prawidłowo.
Etap 1 – narzucanie tynkowe
W pierwszym etapie na gotową powierzchnię należy skierować urządzenie, a następnie zacząć wytryskiwać zaprawę na początek sufitu.
Całość musi zostać nałożona w sposób ciągły. Wszelkie przerwy oraz innego rodzaju nierówności mogą pojawić się, jeżeli w trakcie procesu maszyna przestanie działać albo zostanie na chwilę wyłączona.
Etap 2 – łatanie pierwsze
W następnym korku należy rozprowadzić wcześniej narzucony tynk, tak by wyrównać wszelkie wypukłości, które powstały podczas narzutu.
W tym celu wystarczy jedynie przejechać specjalną łatą po wszystkich nierównościach. Przy wcześniejszym dobrze nałożonym tynku wystarczy tylko kilka prostych ruchów, aby całość było odpowiednio gładka.
Etap 3 – łatanie drugie
Jeżeli całość jest już odpowiednio załatana, za pomocą łaty trapezowej nanosi się kolejne poprawki, które mają na celu umocnienie i większe ściśnięcie rozprowadzonej warstwy.
Proces wygląda podobnie jak łatanie wcześniejsze. Różni się tylko użyciem dłuższej łaty.
Etap 4 – gładzenie
W następnym kroku przy użyciu szpachli należy przejechać po całej powierzchni, aby zetrzeć resztki niepotrzebnego tynku oraz jeszcze bardziej wyrównać cały sufit. Są to już tylko drobne poprawki, które mają poprawić wszystkie wcześniejsze niedoskonałości.
Etap 5 – gąbkowanie
W ostatnim etapie, aby utrwalić wcześniej naniesioną zaprawę, sufit zostaje nawilżony w celu wyciągnięcia z tynku mleczka gipsowego, które utwierdzi wygładzoną powierzchnię.
Ile kosztuje tynkowanie maszynowe?
Aby odpowiednio podliczyć wszystkie koszty, należy wziąć pod uwagę rodzaj używanego tynku oraz ogólną powierzchnię, na której ma on zostać rozprowadzony.
Wliczając w proces potrzebne materiały, cena za 1 metr kwadratowy może wynieść około od 20 do maksymalnie 30 złotych.
Czy warto, aby tynkowaniem maszynowym zajęła się profesjonalna firma?
Tynkowanie maszynowe to proces, który wymaga dużego doświadczenia. Za pracę zdecydowanie powinna odpowiadać profesjonalna firma.
Wynajmując ekipę remontową, zawsze będzie miało się pewność, że wszystkie niezbędne etapy przeprowadzone zostaną prawidłowo, a całość konstrukcji utrzyma się bardzo długo.
Tynkowanie maszynowe na pewno jest jedną z najszybszych i najtańszych form, dzięki której zaprawa na suficie zostanie rozprowadzona prawidłowo. Wynajmując profesjonalną ekipę remontową, praca zostanie wykonana szybko, a jej efekty pozostaną długotrwałe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.